Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Elecciones_generales_de_la_Republica_Centroafricana_de_2011 Emmanuel_N'Djoke_Dibango Exposicion_Universal_de_1867 Foetidia Emilio_Coco El_Higueral Emilio_Giassetti Euphorbia_bicapitata Fiorentino Francisco_de_Paula_Secada Forraje_(grupo_musical) Ermita_rupestre_de_la_oscuridad Euryderus_grossus Encarnacion_de_Díaz_(municipio) Entidad_(desambiguacion) Flora_Berolinensis_Sive_Enumeratio_Plantarum_Circa_Berolinum_Sponte_Crescentium_Secundum_Familias_Naturales_Disposita Enriqueta_Otero_Blanco Epitafio_épico_del_Cid Enric_Gonzalez Emoticons Estacion_Levene Festuca_indigesta Felipe_Neri_Medina_Córdova Emilio_Gabba Englewood_(Kansas) Francisco_I_Farnesio Frank_Greer Embalse_de_elda Entresemana_(álbum) Fosforo_(substancia_fluorescente) Estacion_de_Puerto_de_Navacerrada Estacion_humeda Elecciones_generales_espanolas_del_9_de_marzo_de_2008 El_reflejo_del_alma Escolapias Escuela_de_seduccion Elizabeth_Allan Euphorbia_celastroides_var._limahuliensis Edward_van_de_Vendel El_Millonario_(programa_de_televisión) Eugene_Sseppuya Francesco_Procopio_dei_Coltelli España_F10_2008 Emilia_Giménez_Giménez Ellen_von_Unwerth Falso_antequino_de_Ningbing El_jorobado Estación_de_Baños_de_Molgas El_(dios) Escuela_Kei Faro_de_punta_sardina Estación_de_Campo_Sepulcro Emilio_Gómez_Nadal Estación_de_Torremuelle Farallones_del_Citará

html map