Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Zaccheroni Vino_Mexicano Albalat_dels_Tarongers Aeropuerto_Internacional_de_Extremadura Zelkova_keaki Visnuísmo_bengalí Constitucion_del_Ano_I Cheongju_(vino) A_Shot_in_the_Dark Compañia_Anonima_de_Administración_y_Fomento_Electrico Club_Atletico_Lugano Akhirah Club_Deportivo_Atletico_Huila Clematis_retusifolia Coleccion_Folch A_Nation_of_Immigrants Charles_Albanel Condado_de_Washington,_Rhode_Island Aecion Aeropuerto_de_podgorica Comite_Olimpico_Mexicano Agave_rigida_var._sisalana Vida_prehistorica WBSAgnitio Yung_cheng Abril_de_2010 Vesioli_(Starominskaya,_Krasnodar) Condado_de_Haralson Colombier_Saugnieu Ace_Steel Agave_mitis_var_mitis WTA_Challenger_Series Ahora_o_Nunca_(serie) Volkswagen_Hebmüller_Cabriolet Ciclón_Nargis Condado_de_Mason_(Washington) Yata_no_kagami Chrysophtharta_ambigua Aké Christopher_Grey-Wilson Al-Malikiyah A_R_I Xose_Luís_Barreiro A_vindication_of_the_rights_of_woman Vuelo_libre Virgen_de_covadonga Cleto_Aguirre Cned Vic_sur-Seille Xīn_qī_longzhū_Shénlong_de_chuánshuō Zend_avesta Conga_(género_musical) Colegio_de_las_cuatro_naciones Acceso_al_puerto_de_castellon Vive_(álbum_de_Malu)

html map