Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estación_Domínguez Estacion_de_Sant_Vicenç_dels_Horts Estación_Garat El_Sas Fausto_Wolff First_school Edmee_S. Felipe_Staiti Filippo_de_Ventimiglia Embolismo_graso El_rostro Energia_termoeléctrica Eva_Perón:_la_verdadera_historia Estación_de_Nation Facultad_Regional_Paraná Estación_de_Mouton-Duvernet Felipe_Yanez_De_La_Torre Ernesto_Gándara_Camou Editorial_Universidad_de_Antioquia Elipsis_(figura_retórica) Farigliano Felipe_Francisco_Molina_y_Bedoya Federico_León FC_Schaan Flagelo_bacteriano Elecciones_en_el_Distrito_Federal_(México)_de_2000 Ford_Ka_(Europa) Enrique_Semo Erica_protrusa Evangelio_de_judas Estación_de_Beniel Festival_En_Vivo El_evangelio_segun_Marcos Francisco_de_Borja_Pérez_Penas_Diaz_Mauriño Fontaine-Notre-Dame_(Aisne) Filtro_(hidráulica) Filipo_II Fontenay_près_Chablis Evelyn_Brent Facultad_de_Quimica_e_Ingenieria_Quimica_de_la_Universidad_Nacional_Mayor_de_San_Marcos El_rey_y_yo_(película_animada_de_1999) Felipe_Sanchez_(arquitecto) Francisco_Rufete Felicidad_Nacional_Bruta Enrutadores FC_Seoul Enrique_Pichon-Rivière El_Monsul-Borronar-Moron_de_Los_Genoveses Ejército_realista_en_América Enrique_V_(desambiguacion) Engy_Ghozlan Felis_concolor_soderstromii El_Hijate Ejército_de_Liberación_Nacional_de_Bolivia Estacion_de_Oporto

html map