Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sugar_(banda) Saint-Luperce The_King_Of_Fighters_2003 San_salvador_de_cantamuda Tasa_de_Filtracion_Glomerular The_Rose,_Vol_2 Trabajadora_asalariada San_Julián_de_Burgos Stygivenator Segura_(río) The_Last_of_the_Mohicans San_Simeón Spider-girl Segunda_batalla_de_Yamena Sierras_de_azul Teocuitatlán_de_Corona St._James_(Míchigan) Tras_la_linea_enemiga Stamina Sheboygan_(condado_de_Sheboygan,_Wisconsin) Timotocia Sociedad_Espanola_de_Astronomia_(SEA) Saint_Germain_d'Arce San_Juan_Guichicovi Sistema_hídrico_de_Barranquilla The_Bridge_(película) Scotty_Moore Segunda_guerra_anglo-afgana Salto_Pozo_de_los_Ramos Séraphine The_Oracle Talega Taccácea T-34-85 The_Gate Shqiperia Sombras_de_guerra Terrorismo_de_falsa_bandera Sonata_para_piano_n.º_2_(Chopin) Sainte_Honorine_de_Ducy Saint_Ismier Sergio_Benet Satélite_de_Júpiter Stuck_Mojo Studio_60_on_the_Sunset_Strip Subunidad_Gq_alfa Serrasalmus_brandtii San_Fernando_(estación) Strongylopus_hymenopus Tic_tac_(desambiguación) Sociedad_musical_santa_cecilia_de_macastre Sobarzo Seven_A_Side Speranskia Suborbital

html map