Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nelson_Silverio Märkisch_Oderland Pepa_Aurora Operador_de_base_fija Platanistidae Pandanus_tima Playoffs_NBA_1963 Octano_(desambiguacion) Parque_Tecnologico_Tecnobahia Poker_online Observatorio_de_Turín Nuestra_Señora_de_la_Asuncion_del_Cambay Orden_de_la_Beneficencia_(España) Nantille Pedro_Román Parroquia_de_Saint_Elizabeth Obispos_de_antequera Parque_General_San_Martín Parque_Costazul Orquesta_del_Hollywood_Bowl Poeta_lirico Olga_Kanískina Parque_nacional_de_Tam_Dao Nicolás_Copernico Plaza_Giovanni_Bovio Peninsular Paises_Aliados Playa_de_La_Malagueta Odontotrypes_semenowi Piezas_de_ajedrez Oh_No_(álbum) Otodus_obliquus Plan_Valquiria NKOTB Phrygilanthus Peso_ecuatoriano Parque_nacional_Fairlies_Knob Pedro_de_Alcántara_de_Orleans_Braganza Nana_(canción_de_cuna) No_meals_on_wheels Patiala Orchis_corsica P.H.Davis Músculo_gastrocnemio P_11 Nicollette_Sheridan Patrimonio_perdido_de_Astorga Pero_Vazquez_de_la_Frontera Periódico_Milenio Nughedu_San_Nicolo Niki_Lauda Pedro_Eliezer_Rodríguez_Ledesma Parque_Nacional_Sierra_del_Lacandón Phalaenopsis_violacea_var_chloracea Plainview_(Nebraska)

html map