Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Royersford_(Pensilvania) Rick's_Cafe Republica_Socialista_Soviética_Karelo_Finesa Municipio_de_Split_Rock Representacion Revolución_Neolitica Genesis_1976-1982 Rio_Chillon Ribela_(Santa_Mariña) Germán_Berríos General_Manuel_A._Odria Fretes Gnathopogon_elongatus Russula_integra_f._purpurella Genlis Fuero_viejo_de_Castilla Impulsora_del_Desarrollo_Económico_de_América_Latina Ulmaria_filipendula Glaiza_de_Castro Fresnoy_le_Château Triunfo_(España) Iglesia_Parroquial_de_Santa_María_de_la_Asunción_(Ocaña) Unio_Esportiva_MiApuesta_Castelldefels Universidad_de_Lille_I If_I_Die_Young Friedrich_Christoph_Oetinger Giacomo_Zanella SV_Casino_Salzburg Municipio_de_Zempoala_(Hidalgo) Iniistius Reino_Unido_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Barcelona_1992 Municipio_Junín_(Tachira) Municipio_de_Wilcox_(condado_de_Hancock,_Illinois) República_Federal_de_Centro_America Glauconycteris_egeria Royer Rikisutvarpid Tribunado_de_la_plebe Renovación_urbana Roquemaure_(Tarn) Municipio_de_Jay Geotrupes_folwarcznyi Giovanni_Domenico_Olivieri Fútbol_Australiano_Femenino Gambrinus_Brno Rosario_Suarez Ruta_de_Illinois_99 Tumba_de_Al_Nasir_Salāh_ad-Din_Yusuf_ibn_Ayub Gamma_(unidad_de_masa) Geografia_de_Michoacan Iglesia_de_San_Sernin_(Nagol) Inhumas Tscheppach Republica_Autonoma_de_Serbia Rio_Rubagon

html map