Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cupressaceae Distrito_de_Saintes Copa_Mundial_de_Futbol_Americano_de_2003 Diuca Código_Internacional_para_la_Protección_de_los_Buques_y_de_las_Instalaciones_Portuarias Destinos_de_Ryanair Edificio_Explanada Distrito_de_Janjgir_Champa De_todo_corazon Cronica_(Fito_Paez) Dicranoglossus_resplendens Aleuroplatus_alcocki Crótalo_siamés Copa_del_Rey_de_Espana_(Juveniles_de_Fútbol) Alejo_Stivelberg_Katz Delfinado_de_Auvernia Def_Jux Delphinium_atropurpureum Dongfeng_Qiche_Gōngsi Alija_del_Infantado Copa_Chile_2011 Crainhem Aloe_frutescens Cygnus_Black Coordinadora_Reusenca_Independent Daniel_Zitka Denominacion_de_Origen_Málaga_y_Sierras_de_Málaga Dudleya_gigantea Dimorfismo_ecologico Cuauhtemoc Discografía_de_Raven_Symone Alto_Comisionado_de_las_Naciones_Unidas_para_los_Derechos_Humanos Amilcar_Magón ENCOTEL Duvier_Riascos Departamento_de_Santa_Barbara Demostraciones_del_teorema_de_Fermat Duquesa_Catalina Cuenca_de_recepcion Amanda_(Saw) Corporación_Deportiva_Ciudad_de_Itagüí Algoritmo_de_viterbi America_anglosajona Departamento_del_estura Cosme_de_torres Amihan Ana_Maria_Rabatté_y_Cervi Dmitro_Chyhrynskiy Dios_Patria_Rey_Jueces Alfabeto_internacional_de_la_aviación_civil Dremomys_rufigenis Duraznos Cristobal_Ramos Ecosistema_y_Paisaje_Cultural_de_Lope_Okanda Cronología_de_la_historia_de_los_Estados_Unidos_(1790_1819)

html map