Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Theater_an_der_wien Suardi Saint_Aubin-des-Bois Sasha_Pavlović Tavapy Say_it_right Taximágulo Shade_Horsetail Teodoro_Sampaio_(Bahia) Samer_El_Nahhal Talentoso Sierra_de_la_Robla Trastorno_somatomorfo Sobralinho Sagrado_Corazón_de_Cristo Spunk_(album) Seleccion_de_beisbol_de_Espana Sustitucion_nucleofila_aromatica Suphashalasai_Stadium Shigeko_Kubota The_Menace_(álbum_de_Crisix) Sant'Elena_(Italia) Skip_Barber_National Sancho_Sánchez_de_Vicuña Saint_André_en-Vivarais Saltillo_(municipio) Sapium_biglandulosum_var_lanceolatum Teorema_fundamental_de_Hilbert The_Devil_And_God_Are_Raging_Inside_Me TH1RT3EN:_Live_in_Costa_Rica Seleccion_de_fútbol_de_Gabón T_J Sebastian_Mártir Sentimiento_anti_japones_en_China Thomas_Meehan_III Torneo_de_Viña_del_Mar_2006 Specklinia_flexuosa Stomu_Yamashta Semana_Santa_en_Cieza Seleccion_nacional_de_rugby_de_Canada Tablada_(Sevilla) Traducción_técnica TNT_(programa_de_TV) THEhotel Sistema_de_pagos_en_monedas_locales Tacon Saputo Taylorsville Sello_de_Palau The_A_Team_(canción) Salacca San_José_(ciudad_Costa_Rica) Torreadrada_(Segovia) Sphinga Segundo_Concilio_Lateranense

html map