Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Petr_Kirillovich_Koshevoi Pipistrellus_maderensis Pedro_León Peste_de_1348 Operation_Mindcrime Partido_Obrero_Socialista_Revolucionario_(1890) Pediocactus_intertextus Piquigrueso_enmascarado Peter_Grönvall Oncología_radioterápica Pediocactus_nigrispinus Peñón_del_Aguila Ninos_Heroes_(estación) Portell Parlasur Phippsia_angustata_subsp._palibinii Opabinidae Nicolas_Jean-de-Dieu_Soult PoC Organización_Internacional_de_Energia_Atómica Pedro_Muñoz_Machín_Rodríguez Pordic Portamento Periodismo_de_apología OK_(desambiguación) Phalangium_lilaceum Neotoma_angustapalata Nitya_Pibulsonggram Palazuelos_de_Eresma_(Segovia) Oscuros:_La_trampa_del_Amor_(novela) Partido_político_local_de_Costa_Rica Oculocornia_orientalis Observatorio_astrofísico_del_Roque_de_los_Muchachos One_Man_Revolution Nanosat1b Patricia_Espinosa_Cantellano Port_Carbon Petrea_nitidula Pancatalanista Perrito_caliente Neoromicia_tenuipinnis Nothing_But_The_Beat_2.0 Paraje_Percy_H._Scott Oliu Norman_Connors Neuchâtel_(cantón) Nervus_dorsalis_scapulae Parodia_microsperma Oides_collaris Nabo_silvestre Portahelicópteros Myrtus_phillyreifolia Música_ecuatoguineana Pontificia Phalaenodes

html map