Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Casa_de_Iberoamerica_(Holguin,_Cuba) Calle_Houston_(línea_de_la_7ª_Avenida-Broadway) Billy_Chevannes Caso_de_los_exploradores_de_cavernas Bill_Smith_(Motorola) Bignonia_inflata Cap_Ferret Beato_de_San_Miguel_de_la_Escalada Bayona_(Pontevedra) Batalla_de_Chocim_(1673) Belcodene Carlos_Pizarro_Leon-Gomez Band_of_horses Calusco_d'Adda B_movie Balchik Barrio_de_rábano Bursa_(desambiguacion) Caspar_Georg_Carl_Reinwardt Callicebus_moloch Banana_Pueyrredon Cambio_político Battambang Cassida_sauteri Binh_Duơng Beregond_de_gondor Casa_Ricordi Castillo_Imabari Cayos_Siete_Hermanos Central_Telefónica_IP Centrophorus_acus Cao_Boi C/2012_S1 Bergenost Cabezuela_coronada Casas_de_subastas Calahonda_(Mijas) Benouville_(Sena_Marítimo) BSkyB Carlos_Florit Brachystegia_ferruginea Berberia Cabaña_de_Rojas Buñola Castillo_de_Ruaya Caldero Caja_metálica Chaleco_Lopez Bakerloo_Line Borracho Calendario_electrónico Bartolome_Estupiñan_Cabeza_de_Vaca Chappes_(Puy_de-Dôme) Carlos_Hurtado Cesar_Rodriguez_Alvarez

html map