Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hedonista Guadalix_de_la_Sierra Mortadelo_y_Filemón_-_El_dopaje_.¡Que_potaje! Ministerio_de_Medio_Ambiente_Medio_Rural_y_Marino_de_España Monias Momayyez Mortadelo_y_Filemon_El_senor_todoquisque Anestesia_peridural Heterotropa Auditoria_energética Arturo_Pérez_Alisedo Guillermo_Hernández_"El_Campeon" Andres_Saborit Archie_(Linux) Anti-Andalucismo Athyrium_fontanum Hilum_pulmonis Ashariyyah Artiach_(equipo_ciclista) Anwar_al-Awlaqi Idioma_Min_Nan Antonio_de_Bolos_y_Vaireda Antigüos_Personajes_de_Home_and_Away_de_1988_a_1999 Apristus_europaeus Aushra_Augustinavichute I.G.E. Harbin_BZK-005 Identificador_de_Canal_Virtual Anos_1310 Ibitiura_de_Minas Hvis_lyset_tar_oss Arrondissement_de_Le_Raincy Idioma_yagnobi Horoesfera Anna_Maria_Ortese Hospital_Severo_Ochoa_(Metro_de_Madrid) Herbert_Von_Lleonart Andreina_Carvo Atrapame_si_puedes Icosaedro_truncado Henrietta_(Wisconsin) Anairë Andrés_Fleurquin Argo_Electric Mrs_Chippy Montois_la-Montagne Huracán_Nadine Hickman Aristolochia_amazonica Mugicha Attigliano Munguía_Industrial_S_A. Antonio_Gómez_del_Moral Historia_de_Espana_de_Menendez_Pidal Aprada

html map