Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alberto_Blanco_(desambiguación) Wilson_Valdez Ak_leporis Club_Social_y_Atletico_Guillermo_Brown Vieja_Managua Chrysococcyx_basalis Condado_de_Shackelford_(Texas) Ciruela_gordal Ads_16402 Aitareia_brahmana Villahizán_de_Trevino Achillea_eradiata Abuelo_Gohan Agustín_Feced Colochirus_robustus Columna_a_los_proceres_del_9_de_octubre Yerupaja Companía_Sueca_de_las_Indias_Orientales Wolfgang_A._Mozart XSPF Abercrombie Comunidades_autónomas_de_Espana Condado_de_Moctezuma Agustín_Duran_Yanez Akimine Condado_de_Anne_Arundel XVID Wikimania_2010 Clifford_de_cachorrito Charles_Athanase_Walckenaer Companía_de_los_Caminos_de_Hierro_del_Norte_de_Espana Abbot_(crater) Compañía_de_Porto_a_la_Póvoa_y_Famalicão Adam_de_Coster Warrior_(película) Consuelo_Alvarez_de_Toledo Víctor_Salas Viveiro_(Lugo) Cioslorit Chris_Conrad Circulos_del_Infierno Colegio_De_La_Salle_Buenos_Aires Vivo_(álbum_de_Ricardo_Arjona) Vondell_Darr Ablanar Valdespino_de_Vaca Varennes_sous_Dun Ciprés_de_las_Guaitecas Complete_First_Live Xyrichtys_pavo Valeriana_longiflora_subsp._paui Yerba_ñeta Walk_Over_The_Crushed_Skulls Conde_de_Albayda Como_perder_a_un_hombre_en_10_días

html map