Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ash'ari Mingus_at_Carnegie_Hall Anemone_wilsonii Hospital_Geriátrico_San_Jorge Hygrophorus_psittacinus Hernan_Migoya Mosáico_montano_de_selva_y_pradera_de_Zimbabue_oriental Ham_el_Chimpancé Anos_2000 Héctor_M._Collado Guisla_de_Lluçà Montreuil_sur_Therain Husein_al_Hakim_Bi_Amrillah Astérix_en_Bélgica Hipomanía Heterocroton Halterofilia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Mexico_1968 Atriplex Hijos_de_acosvinchos Milreis Monoecious Anfibios_de_Costa_Rica Montreal_Impact_(USL) Monte_Tabor_(estacion) Hito_I_Esmeralda Aurora_(Nebraska) Arquitectura_efímera_deconstruída Historia_de_Namibia Herman_(condado_de_Sheboygan,_Wisconsin) Monticello_(Indiana) Hector_Faundez Mitra_(dios_persa) Augusto_Pestana_(político) Ardito_Desio Helicodiscus_diadema Hackelochloa Autran_Dourado Harmodio_Arias Heteromycteris_proboscideus Hodge_301 Ano_960 Historia_del_pescado Herrén Ayuntamiento_de_Tomares Movimiento_de_sacerdotes_para_el_tercer_mundo Andrés_Felipe_Muñoz Guadalupe_(Antillas) HIP_53911 Hepadnaviridae Hirpicium Monolepta_nigrimana HD_15115 Asnières_en_Montagne Minstrelsy Grossaffoltern

html map