Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Condado_de_Vlorë Acerí Xose_Antonio_Touriñan Venus_(canción) Comedor_de_Diario Agonita_semibrunnea Villanueva_del_monte Claudio_Lopez_de_Bru Abraham_Bosse Alawi WIM Chomérac Chipe_cerúleo Colm_Feore Cnicus_bracteatus Villers-Campsart Valls_(municipio) Conjunto_referencial Aeropuerto_de_Marrakech-Menara Complemento_del_adverbio Condado_de_Caldwell_(Misuri) Colombia_en_2008 Clasico_de_la_Poesía Zapada Virgen_de_la_Eucaristía Zeljko_Jerkov Chloraea_magellanica Adrian_García Villavesa Chrysolina_shapaensis Vudú_(cómic) Verbenas Voivodato_de_Cuyavia_y_Pomerania Acochlidia Villanueva_del_Rey_(Cordoba) Varnashram Valvula_tricuspide Wettolsheim Clypeobarbus_pleuropholis Accio_Cultural_del_Pais_Valencià Coldenia Val-de-Reuil Virgen_de_la_Sede Aeropuerto_Internacional_de_Praga Colonia_de_la_Columbia_Británica Confederacion_de_Futbol_Brasileno Charles_Vance_Millar Comisión_Nacional_Forestal Conciliación_de_cuentas_o_conciliación_bancaria Vuelvo_amor_.._Vuelvo_vida_(álbum) Clavado_(natacion) Coise-Saint-Jean-Pied-Gauthier Varnsdorf Agar_(personaje_biblico) Víctor_Andrade

html map