Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nuevo_Wembley Paperografo Parietaria_diffusa Plaza_Jacinto_Lara_de_Barquisimeto Nobile Phaius_bernaysii_f._idae Nauhcampatepetl Pedro_Baños Neublans_Abergement Platano_oriental Operacion_Allied_Force Partido_Nacional_de_Conciliación_(Egipto) Nashville,_Tennessee PLV Nives_Meroi Obione_lampa Palacio_Municipal_de_Puebla Pixies_at_the_bbc Piscina_Olimpica_de_Montreal Pokemon_Giratina_and_The_Sky_Warrior Máquina_de_Leibniz Mutante_número_9601 Paleoecología Poblaciones_de_tamano_pequeño Parque_Nacional_de_Jau Paramaribo_(distrito) Pedro_de_la_Rosa Palmares_nacional_del_futbol_espanol Partido_Demócrata_Constitucional Museo_del_Algodón_y_Fabricas_de_San_José_de_Suaita Museo_Nacional_de_Arte Planificacion_indicativa Paralelo_40_norte Park_Chan_wook Pfeiffera_gracilis Perymenium_ovalifolium Or_Akiva Plaza_Futura Pabellón_de_Proa Paloma_Creek_South Philadelphia_Ukrainians Pilar_Barrios New_Salisbury_(Indiana) Playa_de_el_palo Odaraia OpenFEM Ninken Physalis_flexuosa Notre_Dame-de-Livoye NGC_6611 Periodismo_social Números_hindo_arábicos Napoli OPG Nocera_Terinese

html map