Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Selma_(Oregon) Sparattosperma Serrotibia_bicolor Sennuccio_del_Bene Temporada_2008_de_Formula_1 Sudamericano_Sub_20_de_2009 Sanguinita Sander_vitreus Telmo_García Sin_reservas San_Juan_del_Puerto_(Huelva)) Silene_velutina_var._tomentosa Sectores_estratégicos Temür_Qutlugh San_Siro_(desambiguación) Sanjulián Salvador_Corriols_i_Pagès Seguros_(desambiguación) Tensing_Gyatso San_Andrés_(Pinar_del_Rio) Television_Cubana_(TVC) Secretaría_General_de_Partido_Socialista_Obrero_Español The_Twilight_Zone_(1985) Solange_Huerta Transbordador Servicio_de_alojamiento_de_correo_electrónico Surgimiento_del_estado_argentino Sainte-Mère-Eglise Segunda_bandera_paracaidista_roger_de_lauria Saca_tarjeta_roja_al_maltratador TAME Stefan_Wisniewski Specklinia_malachantha Traslado_de_la_demanda This_Is_Only_the_Beginning Seleccion_cántabra_de_fútbol Styloviridae Sacra_Corona_Húngara Sindico_de_Agravios_de_Cataluna Sergei_Bondarchuk Sindrome_de_Osgood-Schlatter Spundekäs Taylor_Dayne TOP500 Selección_de_fútbol_americano_de_Costa_Rica The_ballad_of_frankie_lee_and_judas_priest The_Beatles'_1965_USA_Tour Shuswap San_Benedetto_dei_Marsi Steud. Softbol_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Pekín_2008 The_Turn_of_The_Screw The_Beatles'_First Sergio_"Tilo"_González Sergio_Rodríguez_(baloncestista)

html map