Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kjetil_Molnes Juan_Crisostomo_Ruiz José_A_Primo_de_Rivera Libre_de_hijos La_Hormiga Le_Vieux-Cerier Judd_Apatow La_Piojera Jose_María_Aviles Joffre_Lleal_Ronda La_Louvière-Lauragais Kuh_i_Baba Linea_2_(Cercanías_Girona) La_costa_mosquito Latino_Valentino Leonera Kyle_Lamonte Juan_Pablo_Mártir_Rizo Jóvenes_adultos Isla_de_pombeiro Japan_Airlines Ligue_1_1973/74 Li_ion Libros_de_texto Lengua_nominativo_acusativa Jose_Díez_(poeta) La_que_se_avecina Jorge_Romo Kurtistown_(Hawái) Junta_Nacional_de_Carnes Knowledge_Management Jeronimo_Trevino Ligas_Departamentales_de_Futbol_del_Peru Linea_214_(Interurbanos_Madrid) Jabón_en_polvo Kopfschuss Langur_de_Mentawai Klugman Jorge_Castañeda_(futbolista) Ivy_Leona_Dumont Lenguaje_recursivamente_enumerable Lineal_(distribución_comercial) La_mañana_(radio) Las_siete_serpientes La_Gaceta_del_Norte K_I._Meyer La_Escondida_(Chile) Jorge_Luis_Ochoa_Vazquez Lista_de_capítulos_de_Dragon_Ball_Kai Jasminum_flexile José_Copas Jaffrey_(condado_de_Cheshire,_Nuevo_Hampshire) J.S.C.Dumontd'Urville John_Shirley-Quirk Iris_florentina

html map