Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Seven_Pounds Tanysiptera_nympha Saint_Georges-Blancaneix Tipologia_de_las_oraciones_con_se Tanger_(obra_de_teatro) The_Shamen Suero_Costeño Tiumen Tiburon_narizon Sevigny Stigmatodactylus South_Park:_Más_Grande_Más_Larga_y_Al_Desnudo Sun_Prairie_(Montana) The_Vanishing Theophile_Thore-Bürger Termometria Senera_de_Cataluña Star_Trek_III_en_busca_de_Spock Tokudaia_muenninki San_Pedro_de_los_Pinos_(estación) Stephen_Joel_Barrett The_China_Problem Spencer_and_Hill Tatiana_Nikoláyevna_de_Rusia TeraByte Torpes Tornata Smackers Too_Old_To_Rock_'n'_Roll San_juan_de_duero Saint-Max Seleccion_de_fútbol_nacional_de_Rusia The_Only_Exception Salers_(queso) Santa_Olalla_(Burgos) Spawn_(pelicula) Toksook_Bay_(Alaska) Teorema_(película) Sinfonía_n._7_(Shostakóvich) Terre-de-Haut Samuel_Ruiz_Garcia Transportes_Aéreos_Marília Semana_Santa_en_Jaén Tauromaquia_en_Cataluña The_Mind_Snatchers Sanjūsangen-do Som_Energia San_Pedro_de_Guasayan Taps_mas_allá_del_honor Sima_de_l'Aigua Seis_banderas_sobre_Tejas Segrià Saxon_(Valais) Terremoto_de_Luganville_de_2010 Torreon_de_Alvarfañez_de_Minaya

html map