Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pet_coke Pay_per_view Pepper Pabellón_de_México_en_la_Expo_2008_Zaragoza Orbita_galactocentrica Numero_de_saponificacion Neottia_repens PRISA Orestes_Quercia PGC_658 Paulo_Magalhaes Porzana_flaviventer Nataniel_Sanchez_(actriz) Padre_(desambiguación) Organización_municipal_de_La_Pampa Polly_and_Her_Pals Pinus_grozelieri Orden_lineal Ouanne Nacerdes_testacea Nauplio Nikolaus_Storzenbecher Nochistlán_de_Mejía_(municipio) Osedax_rubiplumus Pol_Freixanet_Viejo Philautus_mooreorum N-14 Paco_Herrera_(cantautor) Posta_Fibreno Planeta_Kaiō Política_de_hijo_unico Pervomaiskoye_(Starominskaya,_Krasnodar) Pargny Pedro_Sousa Nueva_Condomina Polo Por_qué_no_te_callas...? Org_mode Oscar_Pujol Opuntia_bonnieae Piotr_Leonídovich_Kapitsa Nazario_(retórico) Operación_whisky Políticas_de_edicion_y_paginas_de_Discusion Parque_nacional_de_Nechisar Persoonieae Poa_eigii PR_BCM Ngiwal Optio Pantano_o_cienaga Número_RTECS Paralenguaje Peremoha_(Raión_de_Tarutyne) Pedro_Jose_Saenz-Vázquez_de_Quintanilla_y_Lanini

html map