Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Instituto_Médico_Howard_Hughes Limerick_nuclear_power_plant Jose_Manuel_Calderon_(baloncesto) Joaquín_María_de_Arístegui_Laborde Javier_Garcia_(desambiguacion) Kenneth_E._Iverson Jaime_Lopez_(desambiguacion) Jacinto_Quincoces_Lopez Lago_Cerrillos La_Motte_Ternant José_María_Bernadas_Viladesau Li_Xiaolang Jarisleif Jose_Manuel_Rueda_Sampedro José_Maria_Lopez_de_Letona Larrau Jesse_McCartney Instituto_de_Historia_de_la_Iglesia Legión_Extranjera Les_Artigues_de_Lussac Jose_Alberto_Mendonca_Paulino Interpretacion_de_la_esquizofrenia José_Vítor_Roque_Júnior La_senora_Dalloway Jalistán Labinsk La_balada_del_viejo_marinero La_Batalla_de_Vitoria Johann_van_beethoven Johanna_Sigurðardottir Lista_de_alcaldes_de_Peñamellera_Alta John_Edward_Masefield Jeff_Andonuts Jorge_Podebrad Jñana_yoga José_Maria_Bakero Lennoa_caerulea La_Campana_(Sevilla) Justicia_española Koshikijima Jose_María_Giménez_Pérez Leyes_escritas Justin_Finch-Fletchley Junta_Regional Jesús_Aranguren Ley_de_la_Knéset Jorge_G._Castañeda Juan_Guillermo_Angel_Mejia Liberty_(Kansas) Jack_S_Kilby Jose_Inocente_Lugo Jennifer_López_(cantante_chilena) Jan_III_de_Polonia La_montana_mágica Liguilla_Pre-Libertadores_(Chile)_1974

html map