Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Antoni_Łukasiewicz Asociación_Atlética_Gaélica Anatomía_de_los_peces Modo_autocentrico_de_audicion Aumont-aubrac Asiophrida_philippinensis Mortadelo_y_Filemon_100_anos_de_cómic Arquitectura_de_computadora Ascension_(nombre) Heliostemma Mira_quien_baila_(Univision,_temporada_2) Ano_1654 Huracan_Diana_(1984) Andrej_Martin Andreas_Tyrone_Svensson Arnadí Guerenville_(California) Antonio_Puche_Vicente Mos_Eisley_Cantina Aplatamus_dispar Gustavo_González Hamilton_Academical_Football_Club Mitsumune_Shinkichi Harry_Gregson-Williams Guarena_(Badajoz) Hidruro_de_antimonio Hungria_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Verano_1992 Hombre_de_croghan Histiea Aulacophora_ritsemae Hermandad_de_Nazarenos_de_la_Flagelacion_de_Nuestro_Padre_Jesús_de_la_Bondad_y_Maria_Santisima_del_Consuelo Audur_jonsdóttir Angelina_Abbona Arevacos Arquidiocesis_de_Chicago Hideto_Takarai Homer_the_Heretic Archipielago_de_San_Blas Miodocarpáceas Mori_Terumoto Atsuko_Yamano Asiadelphia Andres_Guacurary Gómez_Bas Halibut Misa_n._18_(Mozart) Asociación_de_Futbolistas_Españoles Harttia_punctata ITIL Artigas_(Metrobús) Asio Andréi_Aleksandrovich_Fiodorov Australia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1896 Apertura_2009_(Liga_Chaqueña_de_Futbol) Aquilon_(navio_1754)

html map