Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Garcia_Sainz Ricardo_Blanco_Asenjo Río_Quivierda S._Tibet Fuerzas_Armadas_de_la_Federación_Rusa Municipio_de_Dunkard_(condado_de_Greene,_Pensilvania) Municipio_de_Sand_Creek_(condado_de_Meade,_Kansas) Gli_occhiali_d'oro S Glase Giuseppe_Camerata SODIMM GNU_Multiple_Precision_Arithmetic_Library Geidumnos Ronald_MacLean_Abaroa Reyn. Iglesia_de_Nuestra_Señora_(desambiguación) Urbano_Espinosa Ricardo_Antonio_Álvarez_Arias Félix_Herrera Municipio_de_Cheyenne_(condado_de_Lane,_Kansas) Undead_(canción) Unión_Romani_Española Rubia_platino Municipio_de_San_Joaquin_(Querétaro) Fujiwara_no_sadakata Ilocano Fundacion_de_Investigación_Medica_Mutua_Madrilena Gallus_(sacerdote) Republica_de_Río_Grande Gamay Retirada_de_un_Estado_miembro_de_la_Union_Europea Rio_Taibilla Fútbol_playa_en_los_Juegos_Suramericanos_de_Playa_2011 Republica_Soviética_de_Baviera Georg_Simon_Plossl UNE_166006 Roselia_(Pokémon) Tristan_da_Cunha Tursunov Garnet_~Kindan_no_Sono_e~ Municipio_filipino Tulipa_aitchisonii_var._clusianoides Republica_de_Gabon Fruity_Loops Fulton_Francis Rinones_al_jerez Rio_Claro_(Cachapoal) Municipio_de_North_Union_(condado_de_Schuylkill,_Pensilvania) Rosario_de_La_Unión Gercourt_et-Drillancourt Glentoran_F.C. Gary_Oldman SBS Gayo_Plinio_Segundo

html map