Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Instituto_Tecnológico_Superior_de_San_Martin_Texmelucan Kobayr Instituto_Literario_de_Coquimbo José_María_Posada_y_Pereira Juana_de_ponthie J_Larose Jean_Loup_Chrétien Jamaica_en_los_Juegos_Olímpicos_de_verano_1972 Jardin_Botanico_de_la_Universidad_de_Wurzburgo Leimbach_(Rin) Josefa_carrillo_y_albornoz Ixtlahuacan_(municipio) Júpiter,_Neptuno_y_Pluton International_Union_for_Conservation_of_Nature_and_Natural_Resources Leotiquides_II Kalle_Westerdahl Iruelos Linux_Virtual_Server José_Maria_González_Benito Jose_María_Alviña_Fornesa Jardín_zoobotánico_de_Kazán José_Angel_Calle_Gragera Liebre_hispida Lista_de_templos_sintoistas Iñaki_Bea_Jauregi Kids_(película) La_ley_de_la_calle_(pelicula) Ley_General_de_Sanidad_de_España Lista_Sistani Ki_(mitología) Jeronimo_Zurita Lista_de_conectores_de_video Jardín_Botanico_Real_de_Kew Jesus,_alegria_de_los_hombres José_II_de_Habsburgo LAPCAT Jose_Pekerman Khoikhoi Lanteri Julius_Ringel José_de_la_Oyuela Jacinto_de_agua Koppigen Liga_colombiana_de_fútbol James_Walsh Judit_y_su_doncella_(Gentileschi,_Florencia) Juan_de_Castilla_el_de_Tarifa Jean_Paul_Getty_Trust Juan_Francisco_Rodriguez Lenguajes_Bantúes Ka'ba_i_Zartosht Krak_des_Chevaliers Jens_Christian_Clausen Juan_Llerena_(San_Luis) Kombat_(fotografía)

html map