Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sonata_para_piano_n.º_2_(Brahms) Torricella_del_Pizzo Sotillo_Castell_de_Ferro Teatro_verdi_de_trieste Serpoleskea_subtilis Stachydeoma_ciliata Tasa_de_desempleo Sebastian_de_Antunano Salado_(rio,_norte_de_Argentina) Sajonia_(región_vinicola) Torreblanca_(banda) Sesha_śayi_Vishnú Selección_danesa_de_fútbol Toölö_Stadium Stade_Brestois_29 Skopje Segunda_División_de_España_1959/60 Sphaerosepalum Selección_nacional_de_fútbol_del_Líbano Seidel Specklinia_longicaulis Santi_Blanco Saverio_Manetti SkyTeam_Cargo Sulfito_acido_de_sodio Seta_de_los_caballeros Somoza_(San_Andrés) Scelolanka_phyllanthii The_Inside Sirena_(instrumento_acustico) Teoría_del_Nivel_Medio Sergei_Eizenshtéin Silber Seleccion_nacional_de_futbol_de_Colombia Saint-Waast Ted_Mosby The_Crystalairs Televisión_digital_abierta Tortura_farmacológica Timarcha_metallica Tharros Tomas_Campanella Science_(journal) Salomón_de_Hungria Timo_nigeriano Teoria_de_la_selección_natural Srdjan_Sajn Sandro_de_América Selección_de_rugby_de_Irlanda The_King_of_Fighters:_Maximum_Impact Sincelo The_Agony_and_the_Ecstasy Tratado_de_Lisboa_(1703) Supremo_Entrerriano Segunda_Revolución

html map