Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cela_de_Nuñez Canton_de_Tournon_Saint_Martin Basílica_de_san_vicente_mártir Charco_Azul Braulio_Vigon Cessapalombo CC/PP Blanzy_lès_fismes Catedral_de_Clonfert Campeonato_Peruano_de_Fútbol_de_1950 Batalla_de_Baejar Ceroctis_falsa Bell_Gardens Carenza_Rachel_Lewis Cacadu Campylocentrum_ornithorrhynchum Campeonato_Sudamericano_de_Rugby Cajete Campeonato_europeo_de_patinaje_artistico_sobre_hielo_de_2003 Bayawan_city Años_2860 Basilica_de_la_Santa_Sangre Candidaturas_interpretativas_de_la_IV_edición_de_los_premios_Goya Cartel_de_la_Costa_Atlantica Burlesque_(banda_sonora) Bernays Belmondo Año_227 Castañar_de_ibor Bounty_(chocolate) Barrio_General_Belgrano Carex_nuttallii Baraja_espanola Beyond_the_valley_of_the_murderdolls Carex_nervosa CV-821 Berik_Kupeshov Bernard_Germain_Étienne_de_la_Ville-sur-Illon_conde_de_Lacépede Catasetum_saccatum Barrio_de_la_Chopera Cdb_amistad_y_deporte B_L_Burtt Bandera_de_Saskatchewan Barrio_de_san_isidro_(getafe) Carlos_Rivera_Guerra Campeonato_Mundial_de_Piragüismo_de_1938 Carrera_diplomatica Bradyrhizobium Bauzemont Bromus_hordeiformis Campanula_kerneri Becky_G Calzada_de_Don_Diego Bibliotheca_alexandrina Ağdam

html map