Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Daniel_Alsina_Leal Diseno_guiado_por_el_dominio Copa_del_Generalísimo_de_Fútbol_1947 Alesso_Baldovinetti Amoora_nitidula Crocidura_zimmeri Dinastia_XXIX Amaranthus_albus_var_pubescens Corallus_caninus Crucifixion_de_Jesus Dina_Meyer Cuento_de_fantasmas Crataegus_marshallii Cyperus_comosus Cuatro_(desambiguacion) Allium_bakeri Célula_fotovoltaica_de_polímeros Cortes_de_Monzon-Fraga_(1383) Cyrano_de_Bergerac_(película_de_1950) Detention Cándido_Gardoy_Martin Copa_Heineken_2006-2007 Altered_Beast_(2005) Desnudo_(álbum_de_Emmanuel) Crataegus_pedicellata Dee_Dee_Bridgewater Deinandra East_Hampton_(villa) Dr._Mabuse_(desambiguación) América_(1810) Dolor_muscular_de_aparicion_tardia Cucurbitacina Duomo_de_Mortegliano Alhondiga_de_Toledo Cult_of_luna All_Hail_Liberia_Hail Cuevas_Chinhoyi Alpha_Galates Copa_Italia Depresion_de_Yaracuy Cæsar_Cremonius Dudley_(desambiguación) Edad-mamífero_Chasiquense Directiva_91/414/CEE_relativa_a_la_concesión_de_licencias,_comercialización,_uso_y_control_en_la_Unión_Europea_de_los_productos_fitofarmaceúticos_en_su_forma_comercial Crocodylus_palustris Cryptotis_gracilis Ditylomorphus_blairi Distrito_de_Günzburg Der_aufhaltsame_Aufstieg_des_Arturo_Ui Cornezuelo Cuébris Alfredo_ruiz_del_rio Cándida_(género) Dasynotus Die_unendliche_Geschichte_(novela)

html map