Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kochetinski Las_muy_ricas_horas_del_duque_de_berry Ivan_Vladislav_de_Bulgaria Lago_Rose_Canyon Jose_Livi Laun. Ley_de_Hardy_Weinberg Literatura_holandesa Instant_Mom La_Colina Kelpie_Australiano Instituto_de_Matematica_Aplicada_M._V._Kéldysh Isla_Península_Lanaud Insurgentes La_Real_Maestranza_de_Sevilla Jose_Santos_Lira_Calvo Liga_Democrática_de_Kosovo LeChuck Isonomia Itxurakeriari_Stop_Hipocrisy La_otra_raya_del_tigre L_A_V._Zaragoza-Castejón-Pamplona/Logroño Juan_Jesús_Posadas_Ocampo Jaime_Milans_del_Bosch_y_Núñez_del_Pino Laika_(desambiguación) Jacen_Solo Kevin_Loder Karl_Ludwig_Goldbach Lazo_de_seguimiento_de_fase Kaori_IIda Leopoldo_Garcia-Alas_Ureña_«Clarin» José_de_la_Serna_e_Hinojosa Jose_Ramón_Julio_Martinez_Marquez Lisa_Harper Jardin_botanico_Torre_del_Vinagre La_Búsqueda_(pelicula) Landujan Isidro_Solis La_Adoración_de_los_Reyes_Magos_(Gentile_da_Fabriano) Lang_Sơn La_leyenda_de_Sleepy_Hollow_y_el_Sr_Sapo Jennifer_Farley Las_Bromas_del_Pitufo_Bromista Las_500_mejores_canciones_de_todos_los_tiempos_según_Rolling_Stone Jesus_según_el_judaismo Judy_Niemack Jack_Salvatore_Jr. James_Allen Jorge_Ivan_Hübner Jerte_(Cáceres) Joannes_Philoponus Instrumento_de_cuerdas Lenox_(condado_de_Berkshire,_Massachusetts) La_Pantera_Rosa_(película_de_2006) Jan_Dibbets

html map