Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Britts_(condado_de_Robeson,_Carolina_del_Norte) Iglesia_de_San_Andres_(Córdoba) Municipio_de_Benito_Juarez_(Quintana_Roo) Ruta_del_Baztán Municipio_de_Neosho_(condado_de_Coffey,_Kansas) García_Antón Trinity_Hall,_Cambridge Tricloruro_de_hierro Iglesia_de_Santa_María_de_Narzana Gigantspinosaurus Giovanni_Gagini Revolución_indonesia Río_Muna Una_canción_me_trajo_aqui Félix_Navarro_Rodríguez Municipio_de_Sangamon Fuerza_de_Tareas_Aero-Terrestre_de_Infantería_de_Marina Rio_Murgab Ricardo_Rodríguez_Molas República_restaurada_(Historia_de_México) Municipio_de_Blue_Ridge_(condado_de_Watauga,_Carolina_del_Norte) Rinnengan Sabana_de_acacias_de_África_Oriental Gel_balístico Gil_Gonzalez_Dávila_(c._1480-1526) Frente_Democrático_para_la_Liberacion_Palestina Richard_Wayne_Dumas Municipalidad_de_Karpos Tuba_eléctrica Indohya_typhlops Municipio_de_Wilson_Mills Restos_Fósiles Fritillaria_zhufenensis Iglesia_Apostolica_de_la_Fe_en_Cristo_Jesús_A.R. S_L_Endlicher Twilight_of_the_Thunder_God Rosa_Mir_Laverny Trifiodoro Gabriel_Josipovici Roxana_Méndez Municipio_de_Perry_(condado_de_Boone,_Indiana) Riograndia S._ampl. Municipio_de_Doyal_(condado_de_St._Clair,_Misuri) Fundacion_Tlaloc Fumariáceas Ierba_de_las_zequias Rumex_membranaceus George_A_Olah Inhibidor_selectivo_de_recaptacion_de_Serotonina Río_Tamiš_/_Timiș Urce_de_escobas Murallas_de_Úbeda Río_Sheshma Río_Asneiro

html map