Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Myopsina Paleosepharia_caudata Nils_Bergslien Nicolás_Nikoláyevich_Románov Museo_de_la_Vid_y_el_Vino Nórbil_Romero Operación_Uvas_de_la_Ira Palo_Verde_(Metro_de_Caracas) Oficina_de_Garantias_Linguisticas Photostomias_liemi Perezia_laciniata Parque_Arqueológico_Graciliano_Arcila_Vélez_(Itagüí) Playa_de_estacionamiento Olonne_sur_Mer Ollin_Yoliztli Nueva_Carteya_(Córdoba) Obelisco_de_Cajamadrid Panamericano_Junior_de_Hockey_Sobre_Césped_Femenino_de_2012 PR:Q:VO Odómetro Músculo_liso Parlamento_Escoces Oca_(rio) Portlandia_(serie_de_television) Postfix Pl._Jav._Rar. Polluela_castaña Port_Jefferson_Station Percier_y_fontaine Pedro_de_Valdivia Otsego_(Nueva_York) Petersaue Novela_Gráfica Partido_de_Capitan_Sarmiento Polán_(Toledo) Nueva_Bretaña,_Connecticut Plaza_de_armas_de_santiago Olimpiada_de_Geografía_de_la_República_Argentina Peter_Enckelman Nos-UP Nestor_Gambetta_Bonatti Panicum_laxum_var._laxum Phyteuma_comosum Mónada_(filosofía_griega) Plaga_de_justiniano New_Ireland Octavo_Concilio_de_Constantinopla Nicolas_(gran_duque) Países_Bajos_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Montreal_1976 Período_clasico Pachidendron_ferox Pepe_Yanez Onville Petita Peninsula_de_Guanahacabibes

html map