Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Canción_de_Harmodio_y_Aristogitón Bánh_cam Brazuelo Canal_18 Caballeros_de_colon Bombardeos_atomicos_de_Hiroshima_y_Nagasaki Catalpa_bignonioides_var_koehnei Bloque_comercial Back_To_Black_(Canción) Campeonato_Mundial_de_Esqui_Acrobatico_de_1993 Centrales_termoelectricas_en_Espana Campo_del_Real_Patronato_Obrero Cai_cai_vilú_(El_serpiente_luminoso)_/_Huillimalón_(La_doncella_encantada) Baó Cesar_Palacios Barack_Hussein_Obama_Jr. CC_aniversario Campeonato_sanmarinense_de_fútbol_2011/12 Beaumont_en_veron BMW_E92 Castelcivita Capitania Bibiana_(Turin) Balduino_iv_de_jerusalen Bakircioglü Centrales_termoelectricas Balbastro_(barrio) Centro_de_Internamiento_de_Bagram Campeonato_mundial_de_ciclismo_de_pista_de_Burdeos_2006 Bandurrita_boliviana Balgo_Hills Blackburn_B-103_Buccaneer Calyptronoma_occidentalis Bushido_(album) Azul_(SDMTS) Bartemious_Crouch_Jr Catedral_Nidaros Catarina_Efigénia_Sabino_Eufémia Buqayq Cedro_de_Puerto_Oxford Byull._Sredne-Aziatsk._Gosud._Univ. Boësse_le-Sec Caldera_Region_de_Atacama_Chile Bajamar Campanula_cordifolia Cabezo_negro_de_tallante Batalla_de_Bacacay Barroca_(Fundao) Baudizzone-Díaz-Lestard-Varas Bolloré Basílica_del_santuario_nacional_de_la_inmaculada_concepcion Babruysk Bandera_de_kurdistan Brooks's_law Banesco_(Panama)

html map