Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ministerio_de_Economia_y_Finanzas_de_Uruguay Asociación_cinematográfica_de_estados_unidos Hippocrepis_unisiliquosa_subsp._biflora Guillermo_Soppe Heterapoderopsis_sakoensis Autotomia Autopista_Frondizi Hispano-Suiza_HS-34 HP-9100 Asociación_de_Jugadores_de_la_NHL Modern_Girls Ibarra Himno_de_Leon_(Espana) Humboltia_bufonis IAR-99 Grupo_Fotoform Aseatas Guillotine_choke Aulexis_brevipilosa Autovia_Vilaboa_Vigo Hvitsärk Athernotus Hispanic_Society_of_America Haplomacrourus Hornillos_del_Camino Asociacion_de_Baloncesto_Aficionado_de_Barbados Aves_endemicas_de_Madagascar_e_islas_del_Océano_Índico_occidental Miquel_Pasqual_Tintorer Arena_en_los_Bolsillos_(película) Aronia_alnifolia Azinheira_dos_Barros_e_Sao_Mamede_do_Sadão Andres_Manuel_del_Rio_Fernández Huercanos Guise_Will_Be_Guise Ano_500 Antonio_Montico Ministro_De_Educacion Historia_de_la_provincia_de_Tucuman Aurelio_Rodríguez-Vicente_Carretero Montehermoso Mordiendo_manzanas_y_besando_sapos Arrondissement_de_Vire Hot_100_Airplay Henry_Ridley Mosca_espanola Arvicanthis_rufinus Hermandad_de_La_Exaltación_(Sevilla) Arroyo_Naposta Astrophytum_prismaticum Mordellistena_angustatissima Andoni_Lacabeg Guinada Asesinato_multiple Arturo_García_Munoz_(futbolista) Henri_de_Baillet-Latour

html map