Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Crèvecœur_le-Petit Demografia_de_Madrid Dorstenia_cuspidata Coscullano Duttaphrynus_kotagamai Cuol_septentrional Daniel_Diaz_(ciclista) Denver_(desambiguacion) Alvaro_II_de_Bazan Coryanthes_hunteriana Cuacuila Cuanto_de_energia Diego_Guzmán_de_Silva Departamento_Graneros Deportivo_Táchira_"B" Edificio_Condé_Nast Desde_Gayola Crazy_Nights Detectives_en_la_literatura Desierto_de_tanami Coyoacan Dietiléter Diego_Fernández_de_Serpa Cồn_Cỏ Alexis_Argüello Dinastía_de_Hohenzollern Ecuación_de_De_Broglie Draft_de_la_NBA_Development_League_de_2001 Ducado_de_terranova Defensa_lateral Distrito_de_Hof Corsyrini Amblyraja_radiata Detective_Conan David_Bermudo_Rubio Alianza_Libertadora_Nacionalista Alfragide Alex_Ubago Dia_Internacional_del_Trabajo Amorebieta_Echano Courleon Aleksandr_Tarasov Dasyornis Ecologia_de_la_Recreación Deporte_en_Arabia_Saudita Amaniastabarqa Echioglossum Cordylancistrus_nephelion Cyperus_acuminatus_var._cyrtolepis Deportivo_Trujillanos Dopatrium Dinastía_alauita Creuzier_le-Neuf DecembeRadio Ana_Isabel_Alonso

html map