Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Uranus_XXIII Gerald_Lacroix Municipio_de_Jones_(condado_de_Beltrami,_Minnesota) Ust-urt Municipio_de_Lamar_(condado_de_Barton,_Misuri) Urospermum_dalechampii Remo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012_–_Doble_espadilla_masculino Roque_de_Soberanis_y_Centeno Geometría_finita Municipio_de_Green_(condado_de_Wayne,_Ohio) Turducken Gloriosa_virescens_var_platyphylla Murtrón Gabriela_Viñolas Rodrigo_Rojo Ricardo_de_la_vega Municipio_de_Jackson_(condado_de_Randolph,_Arkansas) VFL_Wolfsburg Turtur_chalcospilos George_Edwin_Bissell Roville_aux_Chenes Fábio_Henrique_Tavares Rowes_Run Gallito_Ramírez Rio_Sebrando Fuentes_de_valdepero Geniogloso Funciones_ω(n)_y_Ω(n) Rodolfo_Martín_Ferrando Gneisenau_(acorazado) GR-236 Gay-Lussac Tubería_forzada Un_día_cualquiera_en_Vulcano Río_Grande_(1950) Riaguas_de_San_Bartolome_(Segovia) Igor_Pisarev Rósidos U.S._Route_72_(Alabama) USH Municipio_de_Beaver_(condado_de_Fillmore,_Minnesota) Gelocatil Río_Lhûne Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_Sion Revolución_Democrática_(Chile) Rionansa_(Cantabria) Municipio_2_Bensalem Rostkovia_magellenica Garrigues_Sainte_Eulalie Respect_(álbum) Fútbol_Americano Fuente_Crown García_Cambon Uruca_de_Santa_Ana Río_Valdediós

html map