Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Economia_de_Emiratos_Árabes_Unidos Distrito_de_libourne Diccionario_geográfico-estadístico-historico_de_Espana_y_sus_posesiones_de_ultramar Dolor_cronico Cvijeta_Zuzorić Dirck_Beheydt Convento_de_San_Antonio Cuiry_Housse Dipyrena_dentata Allan_Thompson Cova_Negra Distrito_de_Hohenlohe Deporte_rural_vasco Dominique_Perrault Altbüron Destino_Canadá Dram_(moneda) Danilo_Peinado Dulce_tentacion Distrito_de_Braşov Alianza_Internacional_de_Universidades_de_Investigacion DSFG Alemanes Alexander_Boloshev Amor_infiel EATCS Aleksei_Kosolapov Alvaro_Manrique_y_Zuniga,_marqués_de_Villamanrique Dispensacionalista Copa_Desafío_AFC/OFC_2001 Ecueille Diosma_spartiifolia Edgardo_Prátola Diagn._Pl._Orient. Del_Golfo_(Monterrey_Metro) Curitiba_(Brasil) Cultura_Talayótica Discriminacion_Positiva Distrito_de_ancenis Além División_politico_administrativa_de_Moscú Allocassine_tetragona Dromicitae Cyperus_americanus Día_Mundial_del_Corazón Edifumetto Alicia_en_el_país_de_las_maravillas_(serie_de_animación) División_No._2,_Alberta Daniela_Romo_(1983) Ecole_des_Beaux-Arts_de_París Demonio_(desambiguación) Defensoría_pública Cántabru Dentrifico Demografía_de_la_Corte_Suprema_de_los_Estados_Unidos

html map