Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Perezia_pampeana New_Zealand's_Next_Top_Model Oreste_Macrí Palacio_de_Pedro_I_el_Cruel_de_Cuéllar Obsesion_(album) Pares_y_nines Phenacogrammus_polli Notomys_aquilo Nat._Syst._Bot. Needham_(Massachusetts) Portela_(Monção) Nyaya_sūtra Myomimus Mypaint Parque_tematico_Musipán_El_Reino Nikky_Blond Nagaoka-kyō Plaza_Rodó Pisté_(Tinum) Oświecim Nicandra_brevicorollata Nikita_Serguéyevich_Jrushchov Música_copyleft Perrunillas Peniscola_Peniscola Pelobates_varaldii Oscar_el_Gruñón Perro_guardian_de_ganado Nebulosa_variable Ossages Nobelio Pixelmator Parque_Nacional_maritimo_terrestre_de_las_Islas_Atlánticas_de_Galicia Parque_metropolitano_bosque_de_san_carlos Orden_de_la_Republica_Espanola Platteville_(Colorado) Nicófanes Nikolái_Shvernik Neocatólicos OMX-30 Odontotrichum_delphinifolium Neftalí_Ricardo_Eliecer_Reyes_Basoalto Papel_lija Omono_(Cantabria) New_Deal_(Texas) Nick_Proschwitz Panax_lessonii Nototrichaspis_mjoebergi Nafissatou_Niang_Diallo Origen_abiogenico_del_petroleo Pedaeosaurus Nowy_Kaleczyn Parque_Nacional_del_Gran_Canón Percy_Prado Musica_New_age

html map