Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chaenanthe Capítulos_de_Glu_Glú Brenas Calcot Character_(película) Calabacilla_(Argentina) Carlos_Carrascosa Barrio_de_rabano Britne_Oldford Cable_Inglés Casa_del_Bicentenario Castlevania_Adventure Capricornio_(astronomia) California_(línea_Rosa) Cañón_Blakely Catarata_Federico_Ahlfeld Centro_de_carena Broken_Siglo_XXXIII_a_C Budoia Bagatela_(Offenbach) Beylerbey Banato C_N_C Casa_Consistorial_de_Montreal Calle_34-Estación_Penn_(linea_de_la_7ª_Avenida-Broadway) Casa_De_Teatro Belleville_sur_meuse Bunyola_(Baleares) Camp_Rock_2:_The_Final_Jam Bahía_de_Tamarin Camino_de_la_Vera_Cruz_desde_los_Pirineos Calligonaceae Carlos_de_Valois,_Duque_de_Berry Bad_Intentions Basílica_de_nuestra_señora_de_las_mercedes_(oria) Carlos_Zorrilla Cambay Cenizas_volantes Ceiba_Sur_(Puerto_Rico) Bahia_Esperanza Bréal_sous_Montfort Capítulos_de_Full_Moon_o_sagashite Cecilia_Reyes Batalla_del_río_de_la_plata Bifrenaria_floribunda Carácter_dominante Baile_Atha_Clíath Benigno_blanco Berberis_microphylla_var._gracilior CITEFA_AS-25K Bharatavarsham Cabeza_de_pájaro Caló_(lenguaje) Casas_del_Puerto_de_Tornavacas Bloques_económicos

html map