Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cotinga_golipúrpura Diocesis_de_Segorbe_Castellon Desert_Demonstration_Garden Alejandro_Rodríguez_(desambiguación) Cornell_Macneil Alfredo_Torán Dip_(Electrónica) Deshidratar Alternas Copa_de_Checoslovaquia Alejandro_Peña_Ceballos Cēsu_novads Dona_Bárbara_(telenovela_de_2009) Desempleados_sobrantes E_633 Dia_del_emigrante_(Cañada_del_Gamo) Alfredo_di_Stéfano David_Gilmour_In_Concert EA_Montreal Darling_Downs Daigorō_Kumano Allaeophania Criófilo Distrito_de_Selby Diospyros_digyna DJ_Khaled Distrito_de_Bressuire Dallas_(serie_de_television) Allium_melananthum Distrito_de_devoll Cristo_abrazado_a_la_cruz_(desambiguación) Crónica_de_Alfonso_Onceno Dark_Water_(manga) E_110 Cuadrilla_de_Sandoval Disposición_de_las_piezas_de_ajedrez Edificio_del_Banespa Almirante_García_de_los_Reyes_(S-31) Cueva_de_Manzanedo Altar_de_los_Sacrificios Crassula_impressa Cuitlahuac_(estacion) Dehiscencia Amiga_mía_(canción_de_Horacio_Lanzi) Alessandro_Volta Darkseed_(desambiguación) Distrito_electoral_de_Highland_(condado_de_Lancaster,_Nebraska) Aliens_vs_Predator:_Requiem Alfonso_de_Orleans-Borbón Discos_conceptuales Democracia_biorregional Dasycercus_worboysi División_Hermann_Göring Ductus_semicirculares Cricetinae

html map