Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cromary Digne_les_Bains Diarrasouba_Viera Distrito_6 Corporacion_aragonesa_de_radio_y_television Doncourt_lès-Longuyon Alexis_Therese Departamento_Chicoana Cristian_Álvarez_(musico) Echidna_peli Alex_Kidd:_The_Lost_Stars Drummond Curva_de_histéresis Cuenca_alta_del_Manzanares Convergencia_Democratica_de_Castilla_y_Leon Distrito_de_Cloppenburg Destructor_(Marvel_Comics) Ducado_de_ceneda DMV_de_la_Florida Allium_neomexicanum Cristian_Pedro_Bardaro Dewar_(Oklahoma) Doña_Tomasa_con_fruicion_va_y_alquila_su_mansion Director_General_de_Operaciones Copa_Mundial_de_Fútbol_Juvenil_de_1981 Donauturm Demetrio_de_Montferrato Aleksandr_Postels Dolar_de_arena Dónde_vas,_Alfonso_XII Drúadan An_Spidéal Despertar_del_Siglo_XX_(Colombia) Delfín_nariz_de_botella Délfor_Dicasolo Dracophyllum_lyallii Cypripedium_delenatii East_Ithaca Daimiel Discriminación_racial Duthiea_(Hyacinthaceae) Daniel_Kennedy Detencion_administrativa_(Espana) Crocidura_attenuata Dotzigen Dmitri_Aleksándrovich Aloña_Mendi_KE Dario_Villalba Diptychus_kaznakovi Dehidroemetina Dennehy Alfredo_Kohon Copa_de_Ferias_1967_68 DVD-Video_1 Distrito_de_Punchana

html map