Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chamaesyce_eichleri Catedral_de_Nuestra_Senora_de_la_Consolación_de_San_Cristobal Carlos_de_Borbón,_Conde_de_Soissons Castillo_de_Lindisfarne Bom_Jesus_do_Sul Batalla_del_Dnieper Billabong_pro_south_africa Bulbophyllum_djumaense Año_1139 Bacteriano Barreras_(Granada) Carmela_Carvajal Catedral_de_Nuestra_Senora_de_Amiens Cabot_(Vermont) Batalla_de_Chateau_Thierry_(1814) Catedral_de_San_Patricio_y_San_José Cayres Burundes Batalla_de_marmarajá Cadmus_et_Hermione_(Lully) Año_1485 Castilleja_angustifolia_var._abbreviata Candy_feat._Mr._Blistah Bolsa_(informatica) Challenger_de_Saransk Centro_de_operaciones_de_seguridad Bonnebosq Camino_de_los_Tercios_Españoles Barba_de_Dios BAP_Compañía_de_Baloncesto_de_las_Filipinas Carrera_Septima Bandera_de_los_silos Cazador_(historieta) California_Highway_Patrol Centro_para_el_Estudio_de_los_Problemas_Nacionales Bertsolari Carlos_Barriga Berberis_magellanica Caristo Carlos_Garcés_Acosta Biblioteca_Municipal_de_Los_Angeles_(Chile) Catedral_de_Nuestra_Señora_de_la_Consolación_de_San_Cristóbal Cachipay Batalla_de_Hong-Kong Brahmán_(hinduísmo) Cape_Fear_(Carolina_del_Norte) Badménil_aux-Bois Binbou_Shimai_Monogatari Baños_arabes_(gerona) Bela_Shende Cataratas_de_Pulacan Beaufou Balint_Balassa Cadalvena Calle_Dyckman_(linea_de_la_8ª_Avenida)

html map