Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

HGCR Arquitectura_persa Aristóteles_Picho Audeli_air Antonio_Carvajal_Milena Articulacion_metatarsofalangica Ministerio_de_Energia_y_Minas_del_Peru Historia_de_la_musica_folklórica_de_Argentina Astra_300 Historia_de_Guyane Guerrero_(Chihuahua) Hermanos_Álvarez_Quintero Aurelio_gonzalez_ovies Hardw Antonio_Valdés_y_Fernandez_Bazán Moncholo Guillermo_Molina_Ríos Monedas_Bicentenario_de_37,5_g_de_México Idioma_cuitlateco Mulino_(Oregon) Montolivo Arco_del_Cristo_(Cáceres) Helenoconcha_leptalea Atletismo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004_5.000m_femenino Autovía_Logroño-L.P._Navarra Anne_Glass Ano_967 Antonio_Mayans Mono_Mario Happy?_(canción) Ano_552 Muespach-le-Haut Audigny HL_4 Atlético_Municipal Historieta_de_Chile Atriplex_patula_var._prostrata Arandina_Club_de_Futbol Antonio_García_Santillana Angulo_Goodwin Azazel_(Marvel_Comics) Appeal_to_Reason Arte_románico_en_España Archeria_traversii Asimina_arborea Henri_Borde Ano_413 Athletic_Club_José_Pardo Gymnotrix Modelización_analógica Atari_Force Griphopithecus Angélica_Kvieczynski Molino_SAG_o_semiautógeno Atlético_Turén

html map