Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Casuba Castellano_manchega Basílica_de_la_abadía_de_santa_giustina Campeonato_Sudamericano_de_Voleibol_Femenino_de_1983 Cementerio_Inglewood_Park Candidatura_de_Unidad_de_los_Trabajadores Centrès Bandeirantes_(desambiguación) Centro_de_Mando Campaña_Libertadora_de_Nueva_Granada Carbón_dulce Biblioteca_Franklin Camille_Flammarion Banca_etica CameraCafe Balanoglossus Cascada_de_Skakavac Brigitte_Mohnhaupt Carl_Franz_Anton_von_Schreibers Bulbine_abyssinica Batalla_de_Cartagena_de_Indias Benjamín_Belmar_Moya Barret-de-Lioure Caepionis Barrio_de_Universidad_(Madrid) Björk_gudmundsdóttir_&_trió_guðmundar_ingólfssonar Camel_Marlboro_Yamaha Bathygadus_cottoides Bosta Betun_de_Judea Borghettinho Bernadette_Rostenkowski Barrancas_(hormiga) Cachopinito Cebolla_de_jardin Bacteriófago_T4 Bellavista_(tome) Castillo_de_Marinyén Barri_Griffiths Batalla_de_Mosul Buddhist_Monkey Castro_de_Avelãs Bréville Ban-lam-gu Centro_de_Estudios_Latinoamericanos Balneario_de_Panticosa Bartolomé_Cairasco_de_Figueroa Carlos_Celone C-lebrity Causalidad_(filosofía) Ben-Hur_(novela) Canal_de_Beagle Bartolomé_Ramos_Pareja Bodianus_izuensis Beleño_dorado

html map