Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cazamoscas_listado Año_Geofisico_Internacional Bierkase Cerastium_brachypetalum_var._viscosum Base_aérea_Las_Palmas Calycorectes_australis Cases_de-Pene Born_to_Die_(canción) Carlos_Delgado_Chalbaud Bulevar_27_de_febrero Berkovitsa Burquina_Faso Bádminton_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Londres_2012 Basilepta_declivis Batalla_de_los_araguatos Bussières_(Cote-d'Or) Boadilla_del_Camino_(Palencia) Ben_Dewar Champagné_les_Marais Barrera_de_contención Benbradagh Campeonato_Uruguayo_de_Fútbol_1945 Cantar_de_los_nibelungos Bersa_S.A. Calendarizacion Castillo_de_San_Antón_(A_Coruna) Beaverdale_(Iowa) Campeonato_mundial_de_gimnasia_rítmica_de_1995 Budismo_esoterico C.G._Jung-Institut_Zürich Carlos_G._Groppa Boinas_azules CMDB Ballet_Folklórico_de_México_de_Amalia_Hernández Biocatalizador Canal_10_(Junín) Can_Baro Base_Aerea_Tte._2°_Mario_W._Parallada Bal_Gangadhar_Tilak Breed_(Wisconsin) Campbell_(cráter_marciano) Biovías Cementerio_San_Jose_de_Flores Baronía_de_Tormoye Bud_Olsen Bandidos_sociales Campana_Libertadora_de_Nueva_Granada Casandra_(península) Blanca_García-Valdecasas_y_Andrada-Vanderwilde Cambio_cultural Centropyge_loricula California_Victory_FC Benjamin_McNair Campeonato_Mundial_de_Patinaje_Artistico_sobre_Hielo_de_1967 Castillo_de_Comlongon

html map