Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Plouédern Pablo_Nicolas_Urdangarín Pigargo_americano Panini_(sanscritologo) Peliculas_de_"a_todo_gas" Pila_de_zinc-carbono Peter_G.Wilson Museo_de_Arte_Contemporáneo_de_Río_de_Janeiro Nunca_fuimos_modernos Ononis_repens_subsp._australis Oden_(Lérida) Ofioglosaceas Nicotiana_mexicana Papiro_27 Nervus_iliohypogastricus Nervio_craneal_IV Porraimos Palo_(desambiguación) Natalia_(desambiguacion) Nagel Novelas_de_Newgate Partido_de_los_Socialistas_y_Democratas Piornal_(Caceres) POT1 Paraíso_(Divina_Comedia) Ocho_ocho Natividad_Galvez_García Plantarum_Brasilliae_icones_et_descriptiones_hactenus_ineditae Niall_Quinn Nueva_critica Orbitales_p Napoléon_Eugenio_Luis_Juan_José Pentamidina Norman_Brown Partido_Restauración_Nacional PR:IS NGC_54 Oroville_(California) P_J._Harvey Olga_Lengyel Persépolis_(desambiguación) Peteris_Vasks Pashmak Polisacarido Olympic_Stadium_Berlin Phalanges_digitorum_manus Nastanthus_falklandicus Oker_(banda) Oksana_Dómnina No_More_Rain Orgelet_(Jura) Paraplesiops_sinclairi Pilger Nyctimene_certans Mánayer

html map