Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Oplitidae Navardún_(Zaragoza) Política_Exterior_y Pic.Serm. Peter_Griffin:_marido_padre...hermano? Pentjak Patrulla_militar_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Sankt-Moritz_1928 Numidico_Bessone Paleosepharia_basituberculata Nemacheilus_kaimurensis Piñas_(Comerío,_Puerto_Rico) Palacio_Municipal_(Montevideo) National_Iranian_Oil_Company Palacio_de_Valdes Phyllomedusa_nordestina Pincho_de_carne_adobada Paisaje_epigenetico Museo_del_Mar_(Santa_Pola) Piedras_Blancas_(Argentina) P_H_S. Patrick_Vieira Músico_de_rock Nyuserra Person_Of_Interest_(canción) Papá_Iván Pietro_Luzzo Máscara_de_Fernando Pantylidae Pedro_Opeka Pedro_Romo_(Futbolista) Polypedates_megacephalus Nanowar_of_Steel Pied_de-Borne Poblado_íbero_de_Can_Fatjo Plaza_de_Canalejas_(Madrid) Parque_nacional_de_samaria Patrulleros_clase_Guardamar Parpados_azules Piñales_(Puerto_Rico) Nipponosaurus Pedro_Portocarrero_y_Aragón Perezia_lanigera Pedro_Dartnell_Encina Picea_blanca Nycteris Palazzo_Carignano Patrimonio_histórico Persecucion_de_homosexuales_en_los_Paises_Bajos_en_el_siglo_XVIII Panadería_San_Martín Palacio-iglesia_de_Nuevo_Baztan Novovladímirovskaya No_habra_Guerra_de_Troya Paradoja_del_celofán Palais_Garnier Popland,_la_musica

html map