Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Intereconomía_Business Linea_Corta Ivanhoe_(película_de_1986) Juan_de_la_loma La_escala_cromática_de_von_Luschan La_fuga_de_Logan_(película) José_Ramon_Martinez_Bonhomo Juan_Alonso_Pimentel_Herrera_y_Enríquez_de_Velasco KS_Ruch_Chorzow Leo_Quinteros,_ahora La_Route_de_France_Féminine Jardin_Botanico_de_la_Universidad_de_Duisburgo-Essen Landorus Lista_de_monstruos_de_Power_Rangers:_Fuerza_Mística Jaeger_LeCoultre La_Valcueva Juli Lastic_(Puy-de-Dôme) Islas_orientales_de_al-Andalus Jose_Ramón_Izagirre Kenduskeag Lever Jordi_Simón Lengua_catalana-valenciana-balear Las_Tapias_(Córdoba) La_miseria_de_la_filosofia L_D.Benson Khaled_(álbum) Ley_de_Azaña Jardín_Botánico_y_Herbario_de_la_Universidad_Shah_Abdul_Latif Lista_(Madrid) Lichans-Sunhar Jacobinia_carnea Isla_de_Aqueche José_Luis_Guirao_Zamora Legitimación_y_requisitos_para_solicitar_el_concurso Lars_Ahlfors Larksville_(Pensilvania) Johan_Strauss Jose_Esteban_Moctezuma LPR Limosella Juana_y_Sergio Joué_du-Plain Liga_de_Nueva_Zelanda_de_waterpolo_masculino Konchotun Izquierdista_champagne Jouy_sur_Morin José_Ramon_Fernández Jean-Michel_Fouché Lago_Inle Liparis_treubii Islas_de_Bretania Invasión_francesa_de_España Laurel_Run_(Pensilvania)

html map