Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Formicofilia F_M_A_20_Boyero Fiodor_Machnov Entre_Ríos_(Tarija) Estación_Córdoba_(Tren_del_Este) Estadio_Anđelko_Herjavec Enrique_Rivera Ejercito_mexicano Estacion_de_Bilbao-Achuri FA_Premier_League_1992_93 Estación_de_Elche-Carrus/Elx-Carrús Festival_de_la_Cancion_de_Eurovisión_1970 Esteban_Alberto_Gonzalez Estigia Estilo_Liberty Engracia_Hidalgo_Tena Estacion_de_Ariz_(Metro_de_Bilbao) Francisco_Cortes_Ojea El_diablo_viste_a_la_moda Eduardo_Martínez_Somalo Estacion_de_Neuilly-Porte_Maillot Estacion_Dr._Cetrangolo Franciacorta Fabian_Andres_Vargas_Rivera Faulkner Estacion_La_Guardia Feijoa_sellowiana El_hijo_de_Chucky El_ultimo_viaje Francisco_Casanova_Álvarez Eritrichium_pachnophilum El_Leon,_la_Bruja_y_el_Armario Expedicion_de_los_camisas_rojas Elymus_elongatus_subsp._ponticus Esarhaddón El_show_del_mediodia Farsogaleruca_rufina Expedición_Lynch Elecciones_presidenciales_de_Guinea_Ecuatorial_de_2009 Elizabeth_F_Ellet Erich_Löwenhardt FC_Politehnica_Iasi Eilinel FlyAnt En_qué_estrella_estará Eugenia_caryophyllifolia Elecciones_generales_de_Puerto_Rico_de_1988 Facultad_de_Quimica_(Universidad_de_Murcia) Estela_de_Solana Enrique_Fernandez_Viola Falso_ciprés_de_Nootka Egni_Eckert Fantasmas_en_las_máquinas F.T.P. Famous_Last_Words

html map