Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Himno_a_San_Andres_de_Cuerquia Hitoshi_Ashinano IEA_(Almería) Ayoze_diaz_diaz Artiguemy Hesperostipa Guido_Álvaro_Peredo_Leigue Antonio_Martinez_Báez Asatru_(religión) Apfelwein Hospital_universitario Idelfonso_Vázquez Guadalajara_(ciudad,_Espana) Anna_Kuliscioff Historia_de_Polonia_(1385–1569) Apargia_dubia Aubigné_(deux_sèvres) HHV_6A Monolepta_clienta Avenida_salvador_maría_del_carril Anas_oustaleti Hisham_I_(desambiguacion) Animacion_experimental Apel·les_Fenosa Apium_graveolens_subsp._butronensis Heinrich_Seuse Monleón_(Salamanca) Millón_Marlboro Historia_de_las_misiones_jesuíticas_del_Guayra_Itatín_Paraná_Tapé,_Uruguay_y_de_los_guaycurues Antigua_Insigne_y_Real_Cofradia_de_Nuestro_Padre_Jesús_Nazareno_y_Maria_Santísima_de_los_Dolores_(Jaén) Atran_(rio) Anos_1070_a.C. Aurelio_del_Llano Halifax_(Inglaterra) Hornija Andrea_Cruz_Hernández House_of_Wax_(película_de_1953) Hydrochrous_gigas Mora_(genero) Movimiento_de_independencia_de_sicilia Molières-Cavaillac HistoCast INFOTEP Monique_van_der_Vorst Asterix_el_galo_-_obelix_y_compania Armando_Calderon_Sol Anfiesmenopteros Anibal_Troilo Asperes Hypostomus_saramaccensis Historia_de_zacatecas Hamachi Ardena Astronium_urundeuva Arteritis_de_la_temporal

html map