Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Parque_nacional_de_Macaya P_S._M. Pergine_Valsugana Oxido_de_nitrogeno_(IV) P.S.S. Nissei Partido_judicial_de_Ciudadela Parque_nacional_de_Bwabwata Oresund Parque_forestal_nacional_de_Zhangjiajie Oficina_de_grabado_e_impresion_de_los_Estados_Unidos Mutuno_Tutuno Parque_nacional_de_nameri Par_fundamental_de_periodos Pakur Popolo_della_Libertà Nesopupa_alloia Pokemon_DP_Battle_Dimension Paco_Lobaton Paises_con_múltiples_capitales OVW_Light_Heavyweight_Championship Percnon Operación_Gurtel Pablo_escobar:_el_patrón_del_mal Parque_nacional_de_Loimwe Parque_Nacional_Rio_Abiseo Ortiga_menor Pierce Pongal_(plato) Nevada_State_Route_317 Odieta Parmentiera_alata Partido_Paz,_Unidad_y_Desarrollo NUTS_IT Málaga_(Santander) Naranjos-Amatlan_(Veracruz) Nyctibius_grandis Paul_John_Keating Pedro_C._Martínez Pato_alas_bronceadas OTA Musée_de_l'Elysée Paz_de_Vasvár Platymetra Parlamento_(Antiguo_Régimen_Francia) Ninos_de_dios Pitón_(mitología) Pelin Neorrealismo_(relaciones_internacionales) Operación_Paz_para_Galilea Northrop_YF-23_Black_Widow_II Os_Diplomaticos_de_Monte-Alto Nederlandse_Basketball_Bond Parque_Natural_de_Doñana Plaza_de_San_Francisco_(Bratislava)

html map