Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Helonias_nigra Heretsried Arquitectura_informatica Mundo-Gema Araniaka Hilario_Barrero Asedio_de_Sarajevo August_Schenk Minuscule Montera Augusta_Victoria,_Emperatriz_de_Alemania Historia_de_las_misiones_jesuíticas_del_Guayrá_Itatín_Tapé_Paraná,_Uruguay_y_Guaycurú Asgard-world Argañín_(Zamora) Apalpador Monbalen Mosquero_pechicanelo Historia_de_los_Estados_Unidos_de_América GroBhoflein Hudson_County_New_Jersey Astylosternus Hitachiōmiya_(Ibaraki) Andre_Marie_de_Chénier Arturo_García_García Arenas_Gordas Mortadelo_y_Filemon_El_35_aniversario Hey_Ho Haploblepharus_pictus Historia_del_transporte_ferroviario_en_Japón Arrumbamiento Haley_Gibby Andres_Guevara Mimosiphonops_vermiculatus Athie_(côte_d'or) Andrei_Alexandrovich_Jdánov Idioma_espanol_hablado_en_Republica_Dominicana Morphosphaera_viridipennis Haedo_(provincia_de_Buenos_Aires) Heber_(Utah) Avenida_Diaz_Velez Guarderias Monforte Guillermo_Díez-Canedo Aspers Antigua_Lonja_(El_Puerto_de_Santa_María) Arctino_de_mileto Arenas_del_Rey Anja_Veterova Mirando_a_través_de_la_ventana Argentina_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Mexico_1968 Autoroute_de_l'Est Aquarela_Brasileira Mixiuhca_(estacion) Herr_Mannerlig Higuera_de_Vargas_(Badajoz)

html map