Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Jay_(condado_de_Elk,_Pensilvania) Incidente_del_Yangtze Museo_Barbier_Muller_de_Arte_Precolombino Umlaut Genoma_del_neandertal Rio_Inya Iglesia_de_la_Asuncion_de_Santa_Maria Gerardo_Ferrari Retinoscopio Municipio_Bejuma_(Carabobo,_Venezuela) Función_superaditiva Gerardo_Reyes Turkish_Aerospace_Industries Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_los_Angeles_(El_Toro) Municipio_de_Canaan_(condado_de_Morrow,_Ohio) Municipio_3_Upper_Conetoe Return_to_the_36_Chambers:_The_Dirty_Version Ruta_G-192 Ikedaya_Jiken SSX_Tricky General_Walter Rhadamanthopsis Municipio_de_Florence_(condado_de_Williams,_Ohio) Retablo_de_la_Basílica_del_Pilar_de_Zaragoza Ganglios_linfaticos Rosendo_Soto Rosca_Edison Galería_de_banderas_de_estados_soberanos Unionoida Museo_Gurvich Gas_metano Rodolfo_Magaña_Cerda Girolamo_Vida Froilan_(obispo) GW_Bridge Treron_psittaceus Gayatri Ronnie_Lester Municipio_de_Franklin_(condado_de_Warren,_Nueva_Jersey) Gianciotto_Malatesta SELENE Tyrant-001 Tribunal_de_Orden_Publico_de_Espana Tsarevo Río_Piron Renato_Travaglia Republica_Democratica_Socialista_de_Sri_Lanka Renovación_(Juventudes_Socialistas_de_España) Río_Habesor Inducido Relleno_de_Seguridad Gamma1_Sagittarii Municipio_de_Liberty_(condado_de_Washington,_Ohio) Municipio_de_Lake_Hattie_(condado_de_Hubbard,_Minnesota) Geometria_euclídea

html map