Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iglesia_de_Santa_Isabel_(Marburgo) Trematosauridae Gimnasia_(LP) Rihards_Kuksiks Tribus_yaquis Fundacion_GNOME Residencia_(desambiguación) Iglesia_de_la_Multiplicacion_de_los_Panes_y_los_Peces Insomnia_(álbum_de_Hed_PE) S_Adenosil_L_homocisteina Ucu Richard_Young Tupolev_Tu-144 Georgi_Zhúkov Municipio_de_Milton_(condado_de_DuPage,_Illinois) Una_mañana_y_un_camino Tuyibí Tumbling_Dice Gliese_667C_f Imagismo Ubicacion_de_materiales_bibliograficos_en_estantes_de_bibliotecas Ina_Balin Giannis_Skopelitis Frost_(Mortal_Kombat) Municipio_de_Wagendorf_(Dakota_del_Norte) Iglesia_oriental_católica Tulum_(desambiguación) Municipio_de_Floyd_(condado_de_Floyd,_Iowa) Ingeniero_Jacobacci Tárlac Municipio_de_Stokes Fuerzas_policiales_de_Rusia GJ_877 G.I._(Gesto_de_Disgusto) Generador_de_números_pseudo_aleatorios_criptográficamente_seguro Ii_distrito_electoral_federal_de_quintana_roo Río_Latarmá Gibbaria_ilicifolia Freebasic Imperios_coloniales Get_Back_(canción_The_Beatles) Impresionismo_(arte) Municipio_de_Meramec Murat_I Una_joya_en_el_palacio Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Asuncion_(Candeleda) Trentola_Ducenta Germán_Rodríguez Réalcamp Municipio_de_Stanford Unicorn_Table Tu-414 Gerd_Wessig Río_Ijuí Iglesia_de_Santa_Maria_de_Sion

html map