Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

HD_80081 Hispinae Gótico_italiano Apostol_san_Juan Heriberto_Lazcano_Lazcano Aral_AG Hadar_(estrella) Armand-Marie-Jacques_de_Chastenet_Marques_de_Puységur Municipal_Chorrillos Antirrhea Aurelio_San_Emeterio Hatch_(Nuevo_México) Arado_Ar_232 Angry_young_men Mundial_de_badminton Henri_Thomas Movimiento_Democrático_Brasileno Arte_representacional Millery_(Meurthe_y_Mosela) Arcos_de_la_frontera_(Central_electrica) Handa_(Aichi) Moto_GP Guías_de_viaje Asalto_frances_a_alejandría_(1798) Astylosternus_rheophilus Autonimo_(botánica) Hoffmanns Area_de_la_bahia_de_San_Francisco Historia_de_la_observacion_lunar Areas_protegidas_de_Estados_Unidos Antonio_Maria_Bononcini Hybosispa_nitida Minolta_AF_7000 Arenas_de_Chara Monasterio_de_Santa_Maria_del_Paular Guanabo Helmut_Haller Muhammad_ibn_Musa_al_Ḵwārizmī Arrondissement_de_Pointe_a-Pitre Hello_My_Name_Is... Anthony_R_Bean Idioma_protocéltico Hospital_Psiquiátrico_Provincial_Mercedes_Sirvens_Perez Gustaaf_Deloor Misión_Centenario Hortus_conclusus Hipodamia Mini_Ninjas Morbus_Bechterew Guillermo_de_Ockham Andante_para_flauta_y_orquesta_(Mozart) Guitio_rufo Gualanday Anos_1860 Atamas

html map