Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Best_of_mano_negra Burglar Canja_a_doentes Casas_del_Castanar_(Cáceres) Bernard_Holland CD_Lara Castillo_de_Alicante Camprodon_(volcan) Batalla_de_Francavilla Chaetodon_auriga Behaimia Botellona Ban Cabarrus Calle_de_Preciados Años_1450_a._C. Beleña Brouzet_lès-Alès Boku_no_Miteiru_Fuukei Berberis_sanguinea Cera_perdida Cedo_ou_tarde Castillo_de_Rochafrida Bourne_shell Año_259_adC Cascada_de_ablacion Canciones_doradas Berg_(Francia) Catherine_Parr Campeonato_del_mundo_de_tenis_de_mesa Brachypodosaurus Bataiporã Bartolome_marín_fernández Bank_of_korea_museum Challenger_de_Barranquilla_2013 Bota_de_Oro_1989–90 Campaña_de_lucha_contra_el_cáncer Casino_Royale_(banda_sonora_del_2006) Baldosa_de_Bilbao Carmen_Ordóñez_Gonzalez_Lucas Caryville_(Florida) Beverly_Beach_(Florida) Batalla_del_río_Lupia Cathedral_Bank Cascada_de_intervenciones_clinicas Carlos_Prío Cañaheja_española Bahram_II Bell_AH-1_SuperCobra Bernat_Capó_García Bifora_loureiroi Batalla_de_denain Batalla_de_az-Zallaqah Bassett_Maguire Calle_Fulton_(linea_de_la_Octava_Avenida)

html map