Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Partit_d'Unio_Republicana_de_Mallorca Nuestra_Señora_del_Buen_Consejo Paul_Gordon_Windley Ozone_(Álbum_de_Eiko_Shimamiya) Máquina_de_hemodiálisis Opera_del_Metropolitan Ngen_küref Muy_Antigua_Venerable_y_Dominicana_Cofradia_Penitencial_y_Sacramental_de_la_Santa_Vera_Cruz_de_Nuestra_Senora_Madre_de_la_Iglesia_del_nino_Jesus_y_de_la_Resurrección_de_Cristo_(Palencia) Oxfam_Internacional Myrica_rivas-martinezii New_Cumberland_(Pensilvania) Museo_de_Arte_Contemporaneo_de_La_Coruna Petarded Poema_de_Fernan_González Plougastel_Daoulas Pop_(canción) Orignac Percocet Pornografia_gonzo Niedergösgen Petronila_de_aquitania Poke Pedro_Luis_de_Orléans_Braganza Plaza_de_San_Clemente Más_Magia_(álbum_de_Rosana) Orden_Publico Papas_de_Sanlúcar_de_Barrameda Parque_Nacional_de_Mamili Panadería Parroquia_de_la_Asunción_(Pachuca) Museo_de_San_Telmo Nicolás_Massu Pitch_and_putt Pavonia_caracasana Partido_de_Renovación_Democrática Plaza_de_toros_de_La_Malagueta Möbius_Dick Phil_Jordon Poggio_Reale Palacio_Malacanán Pierre_de_la_Croix Narsil Palacio_de_la_Cancillería Parroquia_de_Camboño Myrtus_pimentoides Osteophloeum Parque_Nacional_do_Iguacu Otxarkoaga Nikolái_Pávlov Parita_(distrito) Partido_Liberal_Democrata Porcellio Pallacanestro_Biella Olpiseius Plata_(I)

html map