Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Acervo_genico Voivodia_de_Łódź Club_Atlético_Independiente_de_Villa_Obrera_(San_Juan) Aeropuerto_de_Munich-Fran_Josef_Strauss Valluno Accion_Sanchez Albany_(Nuevo_Hampshire) Colonia_indígena_Napalpí Consejo_Insular_de_Menorca Yacimiento_arqueologico_Entorno_del_Castillo_de_la_Duquesa Yannick_Stopyra Alcaluz Ahuir_(playa) Walter_Gordon Vilassar_de_Dalt Ciudad_autónoma_de_Ceuta William_Birkin Veronica_Robinson Actoes Coelomera_punctalicollis Warhammer_40k Colección_Boone-Canovas Val_do_pereiro Comunidad_de_aglomeración_de_Perpinan_Mediterráneo Vizcondado_de_Nossa_Senhora_da_Luz Werner_Gorts Colpodium_malmgrenii Condado_de_Weakley Consejero_de_Economia_y_Finanzas_de_Cataluña Cistus_albidus_f._albus Agencia_Espacial_Federal_Rusa Abstraccion_signico-lírica Comunidad_catolica_bizantina_georgiana Zdravko-Ćiro_Kovacić Congregaciones_laicales Condado_de_Iredell_(Carolina_del_Norte) Club_Atlético_San_Martin_(Adolfo_Gonzales_Chaves) Agustin_Salas_del_Valle Clifford_D._Simak Clasicos_de_la_provincia Combate_del_Arroyo_de_la_China Vieiro_(Fonsagrada) Aaron_Gainer Acelga_seca Yaguareté-Abá Adoxia_asperella Walter_Giardino Afrogarypus_pseudocurtus Agrupación_por_la_Cultura_y_la_Democracia Chirixalus_simus ARA_Hércules_(B-52) Claudia_Muzio Aeropuerto_Nacional_Palo_Verde ATR_(rasgo_fonético) Chivas_Rayadas

html map