Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Foscarenia Estacion_Abel Ehmede_Xani Estacion_Laguna_Larga Foo_Fighters_(álbum) Feliz_feliz_en_tu_día Elección_legislativa_de_Francia_(1792) El_bosque_de_Birman Edward_Ishita Francisco_Nicolía_Jameson Francisco_de_Jasso_Azpilcueta_Atondo_y_Aznares_de_Javier Eugenio_Lira_Rugarcía Elecciones_autonomicas_vascas_de_1980 Festival_Internacional_de_Cine_de_Fukuoka Eliana_Lugo Eid_ul_Adha El_libro_del_desasosiego El_show_de_Brak Feria_de_El_Puerto_de_Santa_Maria Elena_Torres Evaporada Enbridge Estevanico Ermita_de_San_Sebastián_(desambiguación) Fragmentos_de_Soledad_(single_de_Angela_Aki) Erasmo_de_Roterdam El_pobrecito_embustero Ferriere-Larçon Fagelia_berteroi Esteban_Suarez El_Código_da_Vinci_(desambiguación) Excedente_comercial Eduardo_Brito El_Vilosell_(Lerida) El_conde_Partinuplés Formacion_de_la_Luna Flamenco_(ave) Enrique_Sánchez Edward_George_Hudson_Oliver Flying_Hills Energia_eolica_en_espana Eduard_Anatolyevich_Khil Estación_de_Elviña_Universidade Especiación_de_las_plantas Festival_de_la_Cancion_de_Eurovision_1962 Fabri_González Estacion_de_Fòrum Francis_Pélissier Ficus_persicifolia Encierro_de_San_Fermin El_viejo_y_la_llave Estación_El_Paraíso Estación_de_Ocaña Facultad_de_Ingeniería_Mecánica_y_Eléctrica Festuca_sancta

html map