Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Flavia_Julia_Constancia El_Correo_de_Andalucia Francisco_Fernandez_de_la_Cueva,_decimo_duque_de_Alburquerque Enyimba Facultad_de_Química_(Universidad_de_la_Republica) Federico_Gutierrez-Larraya Erwin_König Educación_en_Chile Eusebio_Cimorra El_martillo_azul El_prado_de_Bezhin Etienne_de_Lomenie_de_Brienne Euopsidius_lorentziensis Estado_polaco Fe_Bahá'í Elke_Neidhardt FC_Kryvbas_Kryvyi_Rih El_mono_desnudo_(libro) Federación_de_Baloncesto_de_Rusia Football_Club_Victoria_Rosport Facultad_de_Ingenieria_Electrica_y_Electrónica_(UNI_Perú) Euphorbia_prona Estacion_Pensilvania Eduardo_Acevedo Federico_de_Onis_Sanchez Ejercito_Estadounidense Emilio_Panach_"Milo" Escuela_Superior_de_Ingenieria_de_la_Universidad_de_Cadiz Elsa_Wiezell_de_Espínola Estacion_de_Vicálvaro_Puerta_de_Arganda Eusebio_Dávalos_Hurtado El_almuerzo_desnudo_(novela) Estadio_Metalurh Etudes_Tableaux_Op._33_(Rajmaninov) Escuela_Escocesa Empresa_multi-industria Eros_versus_Thanatos_/_Último_Gobierno Federales_(Argentina) Energia_minihidraulica Francoise_Giroud Flora_of_North_America Escuela_Española_de_Equitación Estípite_(palmera) Estación_de_Boucicaut Francesc_Novell Ered_Wethrim Factor_de_transcripcion_Sp3 Euston_Films Estacion_de_Bălti-Slobozia Estacion_de_Ortigosa_del_Monte Estado_franquista Elecciones_generales_de_Guatemala_de_1958 El_Tablero_del_Mundo Edouard_Cissé Elecciones_presidenciales_de_Colombia_(1962)

html map