Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Join_Together_(album_de_1990) José_María_Castro Interlunio Joan_Rosell Lechytia_indica Lilium_biondii Jose_Javier_Hombrados Lethrus_sohrab Komm,_süBer_Tod Les_Grands-Chézeaux Iron_River_(Míchigan) Iván_Posada Izquierda_Verde_Nórdica Jaime_Osorio_Gómez Leandro_Daniel_Somoza Johnny_Cash_with_His_Hot_and_Blue_Guitar Laura_Mana Juan_Manuel_Rosado_Mojarro Juicio_a_las_juntas_militares Little_Voice Jorge_Washington_Larranaga_Fraga Juan_Bautista_Avalle-Arce Leon_Bonnat Jose_Toro_Hardy Las_Pachecas Kakteen_Südamer. Italofonia Ley_de_los_sospechosos Karel_Zijlstra Isla_Belvedere John_Wood_Campbell_Jr Le_Bosc_(Herault) Juan_Ramón_Ezeiza Jose_Agustin_Caballero Ischnocnema Jorge_Cantu_de_la_Garza Jizan José_F._Fernández_Estigarribia Jardín_Botánico_Artico_Alpino_de_Tromsø Legendario Joaquin_de_Fiori Jesus_Maria_Rodríguez_Roman Lilo_&_Stitch Josquin_des_Prez Josimar_Lima Lamborghini_Pregunta L'Esprit_de_Mopti Jardin_Botánico_de_São_Paulo Jesse_Sergent J.E.Sowerby Jardin_Botánico_Hanbury Justice_League:_The_Flashpoint_Paradox Kamus_de_Acuario Intercambiador_Imabarikita Lenguas_camitico_semiticas

html map