Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cenes_de_la_Vega Campeonato_nacional_de_fútbol_masculino_de_la_División_I_de_la_NCAA Brunonia_(revista) Bahía_Paracas Bergadana Balsaminapentaol Campo_Real_(Madrid) Benllech_(Anglesey) Bigelovia_umbellata Brienon_sur-Armancon Bacillus_Calmette_Guérin Bjorneborg Bayer_A.G. Bestialidad Bruno_Traven Cava_Arquejada CTDB_(programa) Banh_bèo Balián_de_ibelín_señor_de_arsuf Brez_(Italia) Casale_di_Sant´Evasio Changuinola_(ciudad) Bishoujo_Senshi_Sailor_Moon_SuperS_-_Zenin_Sanka!!_Shuyaku_Soudatsusen Cariclo_(madre_de_Tiresias) Bodegon_con_cardo,_francolín,_uvas_y_lirios Cantilever Canciones_de_musica_electrónica Cajetan_Freiherr_von_Felder CIE-10_Capitulo_IV:_Enfermedades_endocrinas,_nutricionales_y_metabólicas Campanula_rotundifolia Carbaminohemoglobina British_Telecom Bertrand_Kaï Batman_The_Brave_and_the_Bold Busqueda_binaria CUTCSA Bernardo_Garza_Sada Basilica_y_Convento_de_Santo_Domingo Carlos_de_la_mota Calendario_Zaragozano Callianassa_canariensis Casa_de_los_Gobernadores Cañizar_de_Argaño_de_los_Ajos Carneirinho Bandera_de_nueva_gales_del_sur Boccia_en_los_Juegos_Paralímpicos_de_Londres_2012 Canción_del_sur_(película) Campeonato_Europeo_de_Hockey_sobre_Césped_Masculino_de_2009 Brunsvigia_massaiana Carex_hoodii Bajas_de_las_Guerras_Napoleonicas Bethany_Joy_Lenz-Galeotti Cardiologia Bonanat_Zaortiga BSAA_(Resident_Evil)

html map