Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Chalco_(empresa) Bisai_(Aichi) Boris_Claudio_Schifrin Caledonispa_freycinetiae Bill_Stevenson Centro_de_Investigación_y_de_Estudios_Avanzados_del_Instituto_Politecnico_Nacional Carlos_Cabezas_(desambiguacion) Catedral-Basilica_de_Nuestra_Señora_de_El_Pilar Bhojpurí Byttneria_guatemalensis Catarometro Belen_del_Pará Catalunya,_nou_estat_d'Europa Banda_(filatelia) Boot Berlingske_Tidende Capítulos_de_Alfred_J._Kwak Carlos_II_de_Noruega Chamber_(cómic) Cantón_de_Tarascon Cerro_Champaquí Canal_Pérez_Sur Carlos_L_Fischer Castellana_Grotte Cardiff_by_the-Sea Backrónimo CVX Capitulos_de_Danny_Phantom Chalma_(municipio) Cataño_(Humacao) Cañón_del_río_Lobos Cervillego_de_la_cruz Bathophilus_nigerrimus Biblioeteca Cabecitas_colosales Báscula Bellizinca Bidache_(cantón,_Francia) Boleto_cetrino CF_Mounana Carrierea_calycina Benavídez_(desambiguación) Carex_multinervis Camăraşu Biscione Barrios_de_Villadiego Central_Hancock_(Maine) Bahía_San_Pedro Cañas_(canton) Celosia Carlos_Alberto_Souto_Pinheiro_Júnior Castroserna_de_Arriba Calle_Keller CPE_Genève_Meyrin Cantonal

html map