Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Beerseba Baeza_club_de_fútbol Carlos_Navarrete_Ruiz Boca_-_River Bipiramide_pentagonal_giroelongada Brizopyrum Berza_(desambiguación) Baccharis_parviflora Carl_Hagen Barbra_Streisand_Off_off_Broadway Bloque_(banda) Buraida C._Cameron_Macauley Bot._Beechey_Voy. Bertozzi Braulio_Rodriguez Back_in_the_Streets Biblioteca_Santiago_Severin Catedral_de_San_Salvador_(desambiguacion) Carles_Asensio_Monrabá Carolyn_Carlson Benedikt_Grondal Caucasiana Bauger_FC Castillo_de_Melfi Cantón_de_Lezignan-Corbieres Cantón_de_Biarriz-Ouest Batalla_de_Ostia_(Rafael) Barrio_general_paz_(santiago_del_estero) Año_280 Blue_beat Blue&Me_Map Baile_clásico_español Barrenderos Cantón_de_Thonon_les_Bains_Est Bollo_de_chuleta_de_cerdo Calarasi Chalepus_bicoloriceps Bowen_(cráter_lunar) Biotech Bandera_de_la_Región_de_Atacama Carlos_Alberto_Moratorio Cartamo_salvaje Camatagua_(municipio) Basílica_de_Nuestra_Señora_del_Pino Banana_(grupo) BRD_-_Groupe_Societe_Generale Batticaloa Boleto_bayo Cecilia_Ann_Renee_Parker Cera_del_oído Batalla_de_Carrhae Bash_at_the_Beach Castel_di_Lama Bodegon:_un_trozo_de_salmón,_un_limón_y_tres_vasijas

html map