Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Association_Sportive_et_Culturelle_Jeanne_d'Arc Atributo_(heraldica) Huracan_Allison Historia_de_la_Union_Soviética_(1927-1953) Hirako_Shinji Hermandad_del_Santísimo_Cristo_de_la_Buena_Muerte Mostafa_Mahmoud_Selim Aratinga_de_Chapman Montgeroult Anos_1040_a._C. Autopista_A86_(Francia) Mont_Saint_Sulpice Ano_379 Miss_Universo_Paraguay_2009 Atalaya_(Badajoz) I_am_furious_yellow Moroco_jouyi Atriplex_tetraptera Halifax_(Virginia) Hespera_nitidicollis Azerbaiyán_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Vancouver_2010 Mimosa_sirissa Géminis_(astrología) Hendley_(Nebraska) Ano_521 Austria_Viena Autoadjunto Halloween_(álbum) Asociación_de_Fútbol_de_Corea_del_Norte Artillería_naval Guinope Anablepsoides_iridescens Idiomas_quichuas Ichthyocampus_carce Arteriae_centrales_anterolaterales Arroz_frito_Yangzhou Arbol_de_decision_alternativo Armeria_fasciculata_var_pungens Hide_Museum Antioco_IV_Epifanes Hahagana Mucoraceae Ancistrus_minutus Arboretum_de_l'Abietinee Miramichi Hattori_Hanzo Morir_de_amor_(canción_de_Kudai) Avenida_Sáenz Moisés_Muñoz Gulnara_Samítova-Galkina Muneco_de_vudú Asociación_de_estados_iberoamericanos_para_el_desarrollo_de_las_bibliotecas_nacionales_de_iberoamerica Moissac Gyuvetch Mocha_Usón

html map