Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Conjunto_índice Comité_Internacional_de_Pesos_y_Medidas Yerba-bacera Aeropuerto_Internacional_de_Puerto_Maldonado Victor_Cavendish Wandignies-Hamage Yerba_del_podador Condado_de_Grayson_(Kentucky) Vadina Abu_Bakr_bin_Yahya_al-Suli Vuelta_a_España_1967 Colegio_Mayor_Somosierra Cocido_extremeño Vapor_Patricio_de_Satrústegui Alberto_de_Thurn_y_Taxis Compania Villeneuve_(Ain) Vieille-Chapelle Villeneuve-Saint-Georges Comisión_Nacional_de_Comunicaciones Vicente_Isidoro_Álvarez Xicohténcatl_Axayacatzin Adeline_(Illinois) Vallot Aire_Ardenas Yo_Pierre_Riviere,_habiendo_matado_a_mi_madre,_mi_hermana_y_mi_hermano_. Academia_Musa_Musae Colegio_San_Francisco_de_Asis_(Arequipa) Alberto_Callaspo Yevguéniya_Ródina Aeropuerto_de_Bagram Aimée_Duffy Wafi_City Col_d'Aubisque Villa_Olimpica_(Ciudad_de_Mexico) Xarello_(uva) Ven_mi_corazon_te_llama Abogado_integrante Warhammer_Fantasy_Battles Venceremos_-_Hommage_a_Salvatore_Allende Colegios_en_Francia A_Caniza_/_La_Caniza Competición_de_caza_de_emergencia Chiclana_de_Segura_(Jaén) Abierto_de_los_Estados_Unidos_2006 Aeropuerto_Internacional_Suvarnabhumi Agramón Aeropuerto_del_Kilimanjaro Alberdi Chips_Ahoy! Abiyán Chriolepis_fisheri Consejería_Jurídica_y_de_Servicios_Legales_del_Distrito_Federal_(México) Comunidad_de_Sant'Egidio Cicerbita_alpina

html map