Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Euphorbia_abyssinica_var_mozambicensis Estadio_Municipal_de_San_Vicente_de_Tagua_Tagua Estadio_de_Viimsi El_avaro_(Molière) Estación_Kulosaari_(Metro_de_Helsinki) Eurail El_gaucho_Martín_Fierro Estacion_de_Hospital_12_de_octubre El_Limón_(Samana) Etheostoma_exile Erős_Pista Flowers_(álbum) Estacion_de_Liria Eucalyptus_hypoleuca Foca_del_Baikal El_Chapulín_Colorado Estacion_de_Puerto_Real Fiction_Factory Fernando_Niño_Bejarano Fl._Cape_Penins. Erlend_Thorfinnsson Emilio_Palomo Eduardo_Santos_Montejo El_Dilema_(película) Estadística_de_numeros_pequenos Especies_de_Dalbergia Franciabigio Estación_de_Logrono Escuela_de_Bagui Ernest_Duchesne Federico_G._Larraya Educación_en_Eritrea Florala Epicrates_barbouri El_guateque Escoba_cabezona Forum_Barcelona_2004 Emilia_Serrano_de_Wilson Fides_et_Ratio Edmundo_Piaggio Ferro_(Covilhã) Elvira_(España) Foca_monje_del_Caribe Enrique_Lafourcade Fernando_Sánchez_Dragó Fernando_Gutierrez Erick_Paolo_Martinez Enrique_C_Rebsamen Evinayong Elaboración_de_la_cerveza Elecciones_Presidenciales_de_2008_de_Azerbaiyán Francois_Marie_Arouet,_Voltaire Escudo_colombiano Elecciones_generales_de_Guatemala_de_1996 El_Castellets

html map