Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

X_Mas_alla_de_la_frontera Verdict Virgen_del_Espino Xinu Verso_de_arte_mayor Convencion_Nacional_Ciudadana_de_2009 WTA_Challenger_Series Vivir_juntos,_morir_solos_-_Parte_2_(Lost) Collocalia_vulcanorum Villa_de_Santa_María_de_Leyva Agrupada Vidania Abd_ul_hamid_i Ciudades_del_Perú Adradas Adriana_Tono Adoración_del_nombre_de_Dios Chochola_de_los_Venados Chascomus_Country_Club Cocina_ítalo-peruana Colegio_Mayor_de_Santiago Academia_Nacional_de_la_Historia_de_la_Republica_Argentina Via_aerea_(aviación) Circus_(album_de_Britney_Spears) Weniger Vena_renal White_Lies Clifford_Bax Al_Mugrib_fi_hulā_al_Magrib Chululu_castaño_oscuro Abdul_alhazred Comite_de_Actividades_Antiamericanas Clase_Gato Afroapoderus_rufoapicalis Vuelo_chárter Coextinción Afrikaner_(raza_bovina) Zorita_(mineral) Constitucion_Política_de_Costa_Rica_(1949) Abadia_de_Duiske Acuerdos_de_Lusaka_para_la_independencia_de_Mozambique Agarralo_como_puedas_2_1_2 Adilabad Communaute_d'agglomeration Yağlidere Continuidad_asistencial A_Streetcar_Named_Desire_(obra_de_teatro) Club_de_yates_de_san_diego Chionanthus_luteus Vedānta_Sūtra Aldeanueva_de_ebro Aeropuerto_Ponciano_Arriaga Acu Chulliyar Woodlawn_(Ohio)

html map