Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Universidad_Católica_Cecilio_Acosta_(UNICA) Municipio_de_Center_(condado_de_Lake,_Indiana) René_Mandri Trichobalya_apicalis Inigo_de_Loyola Glaucetas Republica_de_Batumi Fun_Fun,_Fun Freelancer Fuerza_Aerea_del_Ejercito_de_la_Republica_Checa Gabriel_París_Gordillo Union_de_Partidos_Comunistas_-_Partido_Comunista_de_la_Unión_Sovietica Municipio_de_McCandless_(Pensilvania) Füssen Rob_Thomas Roscoe_(Nueva_York) Fresno_de_la_fuente Reticulo_distributivo_libre Ulster_Cup Rosario_Central_Newell's Reyezuelo_de_Madeira Gavarnie Iglesia_Parroquial_de_Nuestra_Señora_de_la_Asunción_(Galapagar) Tunel_(informática) Geraud_Christophe_Michel_Duroc Tusk_(película) RyanDan Municipio_de_Warrington_(condado_de_York,_Pensilvania) República_Socialista_de_Albania Georgio_Stengelio Murciélago_(barrio) UseMod Utricularia_sect._Phyllaria Rubens_Iscaro Ghost_riders_in_the_sky Roche_sur_Linotte-et-Sorans-les-Cordiers Gaudíia Glod Ginecónomo SALMA_Peligrense Richterago_radiata Rio_Volcan_(Chile) Un_Rêve_algérien Récord Gilberto_Alzate_Avendano Fundamento_de_Esperanto Robert_Trivers Resolucion_de_Naciones_Unidas Ganimedes_(satelite) Furadouro Tui_(pájaro) Geronimo_Calatayud Represa_hidroeléctrica_de_Yacyreta Ruta_Nacional_251_(Argentina) Municipio_de_White_Earth_(condado_de_Becker,_Minnesota)

html map