Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gamboa_(apellido) Municipio_de_Chouteau_(condado_de_Madison,_Illinois) Industrializacion_por_substitución_de_importaciones Ualabí_liebre_rojizo Municipio_de_Dayton_(condado_de_Marshall,_Dakota_del_Sur) Impuesto_sobre_la_renta_de_las_personas_fisicas_(Espana) Una_vida_para_amarte Río_Matola Ro_Ro Río_Klang FreeHand Municipio_5_Deep_River_(condado_de_Moore,_Carolina_del_Norte) Rio_Madanela Reino_Hongos SMS_Niobe Tyaskin_(Maryland) Rey_de_Tonga Royal_Gorge_Bridge Ile_de_la_Possession_(Crozet) Troy_(desambiguacion) SEAT Municipio_de_Danby_(condado_de_Ionia,_Míchigan) Municipio_de_Comanche_(condado_de_Barton,_Kansas) Roville_devant-Bayon Garcon_a_la_pipe Gaston_Pierre_de_Lévis_Mirepoix Murallas_de_lima Gargatha_(Virginia) Iglesia_de_San_Pedro_Advíncula_(Madrid) Genesect Ginger_and_Rosa Trial_by_Fire Unión_de_Congoleños_Patriotas Urbanizacion_La_Rosa Gandalf Rojo_La_Pelicula Rio_Escalda Municipio_de_Spring_(condado_de_Centre,_Pensilvania) Rivulus_sape Tunis_Open Municipio_de_Green_(condado_de_Monroe,_Ohio) Gen_Pax Reserva_Nacional_Roblería_del_Cobre_de_Loncha Régimen_transitorio_(En_circuitos_eléctricos) General_Dynamics_F-16 Reptacion Trichotheca_bicolor Glauconycteris_superba Rutas_turísticas_de_Cantabria Río_Adâncata_(Bahluiet) Rosemary_Woodruff_Leary Ruinas_de_la_iglesia_de_San_Martin_Obispo_(Cuenca) Inervación_cutánea Iglesia_de_Santo_Domingo_(San_Cristóbal_de_las_Casas) Municipio_de_Homestead_(condado_de_Benzie,_Míchigan)

html map