Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Caigua Carlos_Velázquez Battle_Royale_II:_Requiem Calle_Haifa COROT_7b Bureau_of_Engraving_and_Printing Campeonato_Mundial_de_Patinaje_Artístico_sobre_Hielo_de_1951 BBC_Cymru Charana Barcena_de_Cudon_(Cantabria) Cayos_Zapatilla Carlina_acaulis_subsp._simplex Carne_de_explotación Catedral_de_Maria_Inmaculada_de_Vitoria Capi´ibary_(Paraguay) CDP1802 Celestino_Gorostiza_Alcalá Caja_Rural_de_Asturias Bordertown_(película) Azucar_impalpable Casio_FX-702P Biblioteca_galáctica_(desambiguación) Byrnes_Mill Basílica_de_santa_maria_delle_vigne Capacitación_(citologia) Bathyraja_smithii Cačinci Bolgios Callicarpa_giraldii_var._rosthornii Bandeirantes_(Parana) Cabrières_(Herault) Basileuterus_nigrocristatus Catagyna Cardisoma_guanhumi Caramelo_de_regaliz Boris_Garafulic Belgodere Bol._Comercial_Industr. Bracamoros Belesama Bunkyū Bill_Haley_&_His_Comets Chailly_en_Bière Beroun Batalla_de_shizugatake Cantón_de_Chéroy Carne_(mediometraje) Bandera_de_santo_tomé_y_principe Bernard_Rhodes Batalla_de_carumbe Bandera_del_estado_Anzoategui Bandera_de_islas_cook Bufonías Calophyllum_brasiliense_var_antillanum Benthophilus_granulosus

html map