Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Brachypodium_phleoides Chantilly Castillo_de_Dumbarton Bejaria Bactromantis Benetton_Group_S.p.A. Balistes_vetula Batalla_de_Fraga Bap-companía_de_baloncesto_de_las_filipinas Caldera_(banda) Bolsa_de_Uman Baccharis_vanessae Casa_Azcarraga Brianna Cabo_de_Otranto Bhaktisiddhanta_Sarasuati Bar_lès_Buzancy Calyptrogyne_intermedia Baclanova CYPR Bastian_Reinhardt Batalla_de_ivry Blephariglottis_psycodes_f._albispicata Blanka_Vlasić Capilla_del_Pocito Biwaellinae Castillo_de_la_Suda_(Lleida) Cerdo_montés Carelia_melissifolia Centollo Barao_de_cotegipe Basílica_de_Santa_María_(Castellón_de_Ampurias) Censo_2005_del_Perú Cerco_de_Campo_Vía Bond_22_(pelicula) Cerritos_(Los_Angeles,_California) Battletoads_&_Double_Dragon_The_Ultimate_Team Bromma Barrio_Los_Troncos Bidegoyan_(Guipuzcoa) Años_30_adC Bédeilhac_et_Aynat Blanca_andreu Caserío_El_Bolo Centro_de_Documentacion_Canario-Americano Catedral_de_narbona Barco_de_ensueño Badiana Bullard_(Texas) Basilio_de_Cesarea Calice_(satélite) Campeonato_Mundial_de_Lucha_de_2006 Black_Mama,_White_Mama Celuro Ceson_Quincio_Claudo

html map