Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_Senor_del_Tiempo El_hundimiento_del_Titanic Fernando_Usero Escudo_de_Córdoba Embajadores_de_Espana_en_la_Union_Sovietica El_barco_de_vapor_de_Willie Fluyan_mis_lágrimas,_dijo_el_policia Eikō_no_Saint_Andrews Edwin_Scharff Elecciones_autonomicas_de_la_Comunidad_de_Madrid Embajada_a_Tamorlán En_attendant_cousteau Elias_Ahúja_y_Andria Espeleologia Encymon_ater Escuela_de_Nivel_Medio_Superior_de_León Fernando_Alarcón_(desambiguación) El_Disco_de_tu_Corazon Edouard_Louis_Chavannes Epidendrum_piliferum Estacion_de_Gobela Elección_presidencial_de_Venezuela_de_1998 Felipe_Novoa Escuela_de_los_Nombres Fallas_de_San_José Evil_Hearted_You Felice_Torelli Etriche Energia_undimotriz Francisco_García_Grana Fernando_Fernández_Sánchez Ermita_de_la_Espelunca El_Rastreador Euphorbia_alsinifolia Faro_de_Punta_de_Barra Entrevigado Facultad_de_Humanidades_y_Ciencias_de_la_Educacion_(Universidad_de_la_República) Evaristo_Meneses Ergastria_forficula Faramans_(Isere) Fernando_Iwasaki_Cauti Estatus_politico_del_Sahara_Occidental Francisco_de_Narvaez Edmond_Fierlants Francmasoneria_historia_y_tradiciones Empresa_Pública_Gestion_Programas_Culturales Escuela_politécnica Fenixanthes Epica_&_Jagermeister_Memory_Stick Esfinge_de_granito_de_Taharqo El_campamento Feketehalom Eugenia_cumini Flanders_(Nueva_York) Elecciones_presidenciales_de_Venezuela_de_1958

html map