Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Reunion_(álbum_de_Black_Sabbath) Froeningen Trichomimastra_piceipennis Roque_Gonzalez_Salazar Funtor_fiel GZ_Leonis Fresnay Global_Evisceration Musculus_palatoglossus Reino_de_las_dos_sicilias Garden_Acres_(California) Iglesia_de_San_Cosme_y_San_Damian_(desambiguacion) Twista Giottino Tulak_Hord Gaspar_Zarrias_Arévalo Municipio_de_Mountain_(condado_de_Polk,_Arkansas) Rivendell Municipio_de_Harmon_(Arkansas) Gleneagle Generacion_de_1927 Muralla_ciclópea Unión_Musical_Torrevejense G.J.Allman Infecciones_nosocomiales Municipio_Guaraque_(Mérida,_Venezuela) Rúbea Reino_de_Toledo Ruta_(futbol_americano) Un,_dos,_tres_._ensaimades_i_res_més Reyhan_Soykarci S_A._Andree Infraestructura_de_hidrogeno USACH Romulo_Augusto Triplaris_striata Municipio_de_Cedar_Falls_(condado_de_Black_Hawk,_Iowa) Gilbert_Sinoue Murure Iglesia_de_San_Pedro_Apostol_(Huelva) Giordano Fremantle Unión_Navarra_de_Izquierdas Ruben_Loza_Aguerrebere Respiro_(película) Gironcourt_sur-Vraine Fuerza_ficticia Rossellidae Municipio_Arzobispo_Chacón_(Mérida,_Venezuela) Tvrtko_I Gaspar_de_Carvajal United_States_Army_Corps_of_Engineers Roberto_Ibáñez_(yudoca) Ruiz_(Lopez)_H_&_Pavón,_J Municipio_de_Miller_(condado_de_Douglas,_Misuri)

html map