Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gayatri Giovanni_Battista_Vaccarini Municipio_de_Ravenna_(Dakota_del_Sur) Ron_Fair Fuerte_de_San_Miguel_(Uruguay) Ronnie_Moffit S_O_S._(Rescue_me) Universidad_de_Talca_Televisión Ruppert Remarkable_Creatures S.V._Victory_Boys Indice_acústico_franco-belga Municipio_de_Moltke Unidad_Técnica_de_Masa Reverdinia Trepador_de_garganta_castaña Roberto_Canas_Lopez Gene_Kelly Gabriel_García_Moreno Municipio_Vargas Municipio_de_Hanson_(condado_de_Hanson,_Dakota_del_Sur) Richard_Dashut Municipio_de_Wilders_(condado_de_Johnston,_Carolina_del_Norte) Municipio_de_Brown_Marsh_(condado_de_Bladen,_Carolina_del_Norte) Municipio_de_Norwood_(condado_de_San_Luis,_Misuri) Universidad_Metropolitana,_Praga Gato_Skookum Sabaoth SCR-277 SEAT_1400 Revolucion_Libertadora Garmisch_Partenkirchen_(distrito) Getty_Villa Rumania_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1994 Imre_Kertesz Reversopelma Rio_Irtys Imperio_Mexica Fric Reserva_nacional_de_Calipuy Indicadora VTech_Laser_200 Municipio_de_Bullard_(condado_de_Wadena,_Minnesota) George_Ganchev Incisa_Scapaccino Municipio_de_Sterling_(condado_de_Hodgeman,_Kansas) Municipio_de_Clay_(condado_de_Reno,_Kansas) Rotring Friedrich_Adler U_16 Iglesia_de_San_Martín_(Briviesca) Trébons_de-Luchon Franz_Rosei Gelder Resident_Evil_2_(película)

html map