Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hernan_Pérez_(Cáceres) Monasterio_de_xenophontos Hospital_de_Órbigo_(Leon) Antonio_Alvarez_Perez_(futbolista) Grupo_4_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1978 Hotzuc Guillermo_V_Flores Monumento_a_miguel_de_cervantes IGSSS Gustavo_Adolfo_Dominguez_Bastida Athenaïs_de_Montespan Athemus_longipilis Monolepta_mertensi Miss_Talia Minutisas Arzobispo_de_Quito Guillermo_Berenguer_de_Barcelona_(arzobispo_de_Narbona) Angela_Dorothea_Merkel Hubert_de_burgh HMS_Clio Asociación_Espanola_de_Fabricantes_de_Automóviles_y_Camiones Mon_père_ce_heros Autodromo_Oscar_Alfredo_Gálvez Asociación_de_Fútbol_de_Irlanda Humboltia_crassifolia Ayn_(Saboya) Ararat_Licor Asociación_China_de_Futbol Hygrophila_latifolia Anillos_turbillonarios Areas_metropolitanas_por_poblacion Anunciacion_(nombre) Héroe_de_Leyenda Monastir_(gobernacion) Guifredo_I IEEE_802.1p Hesperocharis_hirlanda Hacienda_de_Camilaca Hospital_Provincial_Nuestra_Señora_de_Gracia Aracar Helenístico Guerra_Greco_Italiana_del_Invierno_de_1940_41 Hortulanorum Gustavo_R._Velasco Mombaroccio Hasta_los_huesos Atentados_del_metro_de_Moscú Montserrat_Domínguez Archivadores_de_ficheros Guido_de_Lavezaris Guanambi Homalospermum_firmum Montredon_Labessonnié Avenida_Grand–Newtown_(linea_Queens_Boulevard) Moulédous

html map