Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vishnú_Purāna Viborg_HK_(seccion_masculina) Victor_Bravo_Ahuja Ciudad_latinoamericana_(época_colonial) Zuniga_(Navarra) Aeropuerto_de_Alakanuk Consejo_Economico_y_Social_de_Túnez Achillea_pubescens Wilibalda Chun_Doo-hwan Clásico_Colo_Colo_-_Magallanes Clientelismo Compas_(geometría) Cimadevilla_(Gijon) William_Cavendish_4_Duque_de_Devonshire Chitón_de_tarabillas Victor_Roura Conophytum_tectum Abu_Bakr_Yahya_al_Ğazzar_as-Saraqusti Alcaldes-Presidentes_de_Ceuta Victor_Cáceres Clongowes_Wood_College W_3_Sokól Chaudière_Appalaches Werner_Beulke Adolphe_Théodore_Brongniart Ciclismo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Seúl_1988 Academia_Brasilena_de_las_Letras Coleccion_Wallace Víctor_Olgyay Villers_le_Chateau Constitucion_brasileña Wladyslaw_de_Legnica Walter_Hood_Fitch Cirsium_neomexicanum_var._neomexicanum Alea. Cipriano_de_Moscu Cicca_Dum-dum Vienna,_Virginia Conservatorio_Nacional_de_Musica_del_Perú About_You_Now Comunidad_qom Clarkia Yes,_Virginia Alcásser Valeria_de_Milán Conurbano Ciencia_de_la_administracion Conspiracion_de_la_Polvora Absorción_(farmacología) Zarcillo_(desambiguacion) Veronica_Baraona We_Love_You,_Conrad Africa_Bambaata Cieca_suberosa

html map