Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Septimio_Severo TUF_3 Selección_de_fútbol_de_la_India Todos_contra_uno,_uno_contra_todos Solitaire_(Namibia) Terror_moderno Tako_hiki Tithonia Semana_Santa_de_Alcira Secuestro_del_barco_Playa_de_Bakio Sonata_para_piano_n_2_(Chopin) Telecanal Tar-Surion Shih_chia_chuang Sinomenium Samegiella Sphyraena_acutipinnis Su_Tseng-chang Spencer_(Tennessee) TI_59 Saint-Georges_Saint-Emilion Stéphan_Caron Santa_Ana_de_Paraguana Salón_de_la_Fama_del_Atletismo Stranger_in_Paradise Salamanca_AC Santa_Rita_do_Sapucaí Tecuexe Sotto_il_monte_giovanni_xxiii Tatamy_(Pensilvania) Segunda_División_de_Espana_1932_33 The_Gang_Stars Shimoga_(ciudad) Stahlhelm,_Bund_der_Frontsoldaten Teledifusion The_zombie_survival_guide Serpukhoviense Simón_Ruiz_de_los_Cameros Temporada_2002_del_Campeonato_de_España_de_F3 Sven-Åke_Nilsson T-70 Sebastián_Armesto Shakhtar_Donetsk Señor_de_los_Anillos Sumolacion Terminal_de_Ómnibus_Mariano_Moreno Sitio_de_Perpinán San_Martin_de_Pusa_(Toledo) Sherburne_(pueblo) Tourville_sur-Sienne Terremoto_de_Angol_de_1949 Sierra_de_Cartama Star_Wars_The_Clone_Wars_(serie_de_television_de_2008) Torneo_Bicentenario_EE.UU. Sofitel

html map