Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dragan_Dokanovic Darbar_Sahib Distrito_de_Petrodvortsovy Distrito_electoral_de_Liberty_(condado_de_Cass,_Nebraska) Ali_Mc_Graw Dannemora_(Nueva_York) Cypress_Hills,_Brooklyn Cosas_de_casa Alouatta Discriminacion_de_género Desert_Song Distrito_de_Conchucos Desde_Rusia_con_amor_(videojuego) Crux-la-Ville Corchete_de_poisson David_Xanatos Derrumbe_del_World_Trade_Center Departamento_de_alto_paraguay Cubanichthys César_Alonso_de_los_Ríos Diocesis_titular Cómic_espanol Despotismo Divididos_(programa_de_televisión) D_L_Hawkins Cristofredo_Jakob All-Star_Game ECDSA Corunda Echium_prostratum Distrofia_muscular_de_becker Americhernes_levipalpus Daijirō_Furuta Denominacion_de_Origen_Carinena E_F_Anderson David_Teniers_el_Viejo Alonso_de_Molina Cuerpo_de_Policía_Nacional_(Espana) Distrito_de_Środa_Śląska Copa_Africana_de_Naciones_de_2002 Amadou_Toumani_Touré Cyrtonus_brevis Eberhard-Karls-Universität_Tübingen Dispersion_(Botánica) Distrito_de_Kalisz Cool_Runnings Couvains_(Mancha) Cultura_de_los_kurganes Distrito_de_Waldeck_Frankenberg Dia_para_salir_del_clóset Dolar_(localidad) Darbo Altica_breviuscula Dactylorhiza_aristata_f._perbracteata Cristo_del_Caloco

html map