Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cuádruple_Alianza_(1815) Costa_Oeste_de_Estados_Unidos Alexander_Luria Copa_de_los_pirineos Cárabo_listado Detroit_Electric_SP:01 Crescencio_Gutierrez Crystal_Castles_II Dar_el_Suhl Demetrio_Mansilla_Reoyo Amaranthus_chlorostachys_var._hybridus DGT Edgar_Vivar Alfonso_und_Estrella Cosentinia Alnsjøen DFD Almocarabe Ediciones_Glenat_S.L. Denominacion_de_Origen_Ribeiro Definicion_por_penales_(fútbol) Allenopithecus David_Murcia Alma_de_heroes_la_leyenda_de_Seabiscuit DUOC Alstroemeria Cristóbal_Galán Cymbidium_sanguineum Alfabeto_internacional_para_transliteración_del_sánscrito Altaria_(Pokémon) Costa_oriental_de_Cantabria César_Valverde_Vega Cuerpo_cuadratico Creativina Diagrama_de_thornthwaite División_Suroeste_(NBA) EBCDIC_284 Echevarría_(Vizcaya) Ana_(madre_de_Samuel) Código_Internacional_de_Nomenclatura_de_Plantas_Cultivadas DeDe_Dorsey Crecimiento_cero_de_la_poblacion Dupree_(condado_de_Ziebach,_Dakota_del_Sur) David_Letterman Cruce_nieve Convento_de_Santa_Rosalia Derek_Mahon Distrito_electoral_de_Delaware_(condado_de_Otoe,_Nebraska) Cosacos_del_Zaporozhia Dequeísmo Cultura_de_los_Talaiots Do_Right_Woman,_Do_Right_Man Diego_Celis Débora_(nombre) Dulcemele_de_los_Apalaches

html map