Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Manuel_Troncoso_de_la_Concha Pájaro Gonzalo_Solórzano Mairia Proto-Tetis Louis_Gallet Los_corrales_de_buelna Marcos_II_Sanudo Luis_Fernández_(futbolista) Gran_Cruz_del_Merito_Militar Granátula Quinto_(Ponce) Gran_Premio_Cristal_Energie Ramal_Monte_Aguila-Polcura Medalla_de_la_Ciudad_Autónoma_de_Melilla Rajko_Mitić Real_Cofradia_de_Nuestro_Padre_Jesús_Nazareno,_las_Cruces_y_Santisima_Virgen_del_Rosario_(Chinchilla_de_Montearagón) Maria_Eugenia_Larrain Llivia_Llivia Mel_Ramos Marara_aculeata Psych_(serie_de_TV) Raub Luis_I_(de_Portugal) Meseta_del_volga Lugdunense Mary_Miles_Minter Prostitución Michael_Stuart Rafael_Monares_Cebrián Línea_3_(Bus_Castellón) Malacara_(Personaje_de_Rescue_Rangers) Los_Ilegales_(banda) MP44 Quinto_Mucio_Escévola_(pretor_215_adC) Quol_oriental Prevención Regal_Bryant Malos_usos_senoriales Quitman_(Luisiana) Marea_Verde Pragmatica_conversacional Los_Caballeros_de_la_Quema Marques_de_Las_Carreras Microlucanus_greensladeae Miguel_de_Bolonia Presidencia_de_Hugo_Chávez_(1999_-_2001) Ramon_Lopez_Vazquez Marco_Del_Freo Provincia_del_Oriente_(Boyacá) Puente_de_Alcantara_(Toledo) Prosopis_atacamensis Mezquita_de_sokollu_mehmet_pasha Los_toros_de_Burdeos Ramon_Méndez_(militar)

html map