Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Notacion_del_parentesco Per_Nørgård Patrón_Reactor Nicolas_Bachelier Place_Vendome_(grupo_de_rock) Perlita_de_las_Guayanas Originales Pantaleón_(santo) Nino_Burjanadze Placa_de_la_uefa Orquesta_Sinfónica_Venezuela Pauling Oscar_1973 Philippe_Guerrier Portugues_de_Brasil Nicholson_(Georgia) Museo_Municipal_de_Molins_de_Rey NGC_375 Oscar_Izurieta_Molina No_(película) Per_Petterson Narciso_Alonso_Cortés Palacio_de_las_artes_Reina_Sofia Portimao_(vino) Palmyra_(Pensilvania) NGC_2122 Norquinco_(lago) Patibulo_de_langostas_o_Las_trompetas_de_la_demencia Nebraska_Department_of_Correctional_Services Phönix_Schwechat Neverland_ranch One_(album) Parapachyloides_fontanensis Piehl_(Wisconsin) Palmanova Overtornea Parque_Natural_de_Los_Volcanes Poder_judicial Postal_«_Saucy_Jacky_» Pez_Oráculo_(Dragon_Ball_Z) Phyllostylon_brasiliensis Ornex Pabellón_Temático_(Shanghái) Novell_Inc Norberto_Alayon PR_AD Ormea Nordur_Þingeyjarsysla Pandaca Pilar_Costa_Serra Osael_Romero Oakland_City_(Indiana) Podoces_panderi Pognano Número_primo_de_Wolstenholme

html map