Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sanguinetto Sewellia_speciosa Stoczek_(condado_de_Garwolin) Toxina_(desambiguación) TransMilenio Siete_anos Tincion_de_Ziehl-Neelsen Teatro_Nacional_de_San_Carlos Sambodromo_Marquês_de_Sapucaí Santo_Tome_(departamento) Tinción_ácido_resistente Sharpsburg_(Georgia) Sauco_comun Timarcha_pontavicei Segunda_batalla_de_Faluya Tlapizalli Tranvia_de_Londres Scamorza Sense_Poure Supercopa_de_Europa_2008 Television_sin_Fronteras Tiro_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Los_Angeles_1984 Tomasso_Aldrovandini Saurornitoides Tavernes_de_la_Valldigna_/_Tabernes_de_Valldigna Thee_Silver_Mt_Zion_Memorial_Orchestra_&_Tra_La_La_Band The_Other_Me The_Chronicles_of_Riddick:_Assault_on_Dark_Athena Tell_el_Daba Sporobolus_setulosus SimCity_2013 Tilo_de_hoja_pequena Tiburón_Clavo Tour_de_Omán_2013 Theraphosinae Thermichthys Sgt._Pepper's Templo_de_San_Agustín_(Durango) Stockstadt Sitzungsberichte_der_Königlich-Böhmischen_Gesellschaft_der_Wissenschaften_in_Prag Tomillo_rojo SlySoft_Inc The_Adventures_of_B_o.B San_Luis_(Carlos_Fermín_Fitzcarrald) Seva_Puerto_Rico Sainte-Preuve Saint-Même-le-Tenu Serket Seleccionado_Nacional_de_Fútbol_de_Emiratos_Árabes_Unidos Servicio_a_la_francesa Torneo_Invierno_1996_(México) Sahara_Hotel Scout_(cohete) Thomas_Alexandre_Dumas Schematiza_nigricollis

html map