Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jean_P._Sasson Kelly_Ojo_Magico José_Luis_Garza_Ochoa Literatura_en_yakuto José_Rojas_(futbolista) José_Abad_(fraile) José_Miguel_Infante_Rojas Lago_Zúrich Isla_de_Gosper La_cueva_de_Alí_Babá Kyushu_Railway_Company Kraken_I_+_II Laura_Caro Juventus_F_C._(Chile) Juan_Manuel_Silva_(desambiguación) La_maldicion_del_titan Kojón_Prieto_y_los_Huajolotes Institucion_Libre_de_Enseñanzas La_noche_oscura Jose_Gómez_"Gallito" La_Rebelión_de_los_pupilos Leipaspis_pinicola L'Alqueria_de_Coton La_victoria_de_wellington José_Clará_y_Ayats Jean_Francisque-Étienne_Martinon José_Miguel_Ibanez_Langlois La_Llave_de_mi_Corazón Kren_Blista-Vinee Jules_Barbier Lista_de_lluvias_de_meteoritos Laureles_Estadio_(Medellín) Iquitos_Metropolitana José_Bove Late_Night_Shift Juan_Martin_Maldacena La_muerte_de_jack_hamilton Jeetkunedo Jefe_de_jefes Las_campanas_de_Santa_María Liberty_(1987) Leandro_N_Alem_(San_Luis) José_Riba_Nuet La_intrusa_(telenovela) Jose_Valenzuela_Torres Lenguas_hispano-célticas Juan_García_Romero Lila_de_Canadá Lenguas_lenmichí Jardin_Botanico_Atlantico_de_Gijon Joaquín_Chapaprieta Kaniama Little_Tokyo._Ataque_frontal Les_Masies_de_Roda John_Templeton_Foundation

html map