Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Parahucho_perryi Noni_tahitiano Otmán Pasarela_Gaudi Operacion_Paraquet Noche_de_san_daniel Parque_nacional_Montes_Moresby Música_de_Kirguisia Navaridas Polypodium_carnosum Paatos Polemica_en_torno_a_español_o_castellano Perdidos_en_Tokio Panmorphia_adenochila Piceas_azules Poblacion_de_Ecuador Palhers Mètode Pinus_keteleeri Oxymonacanthus_longirostris Peugeot_Expert_(2007) Obus_(banda) Neobagrus_fuscus Paraje_natural_Marismas_del_Río_Piedras_y_Flecha_de_El_Rompido Parque_nacional_de_los_Lagos_de_Plitvice Navas_de_la_Concepción Nokia_3120_classic Peter_Chan Oligodon Museo_del_Expedicionario Números_algebraicos Play_It_Again,_Brian Noseolucanus_rugosus Pedro_de_Valdivia_(oficina_salitrera) Papa_Clemente_VI Parque_Nacional_y_Area_Natural_de_Manejo_Integrado_Kaa_Iya Población_mundial New_Jersey_Devils Paseriformes Ménil_en-Xaintois Negimaki Nenad_Kovacevic Posiciones_en_un_equipo_de_baloncesto Pizza_napoletana Patrimonio_histórico_de_Alcalá Physalaemus_cicada Phleum_vaginatum Nintendogs:_Dálmata_y_Companía Pinuécar_Gandullas_(Madrid) Patricia_Gabancho_i_Ghielmetti Pasha_Parfeny Pasion_(película_1969) Pomadasys_bayanus Petersen Norantea_guianensis_var._japurensis

html map