Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eje_hipotalamico-hipofisario-adrenal El_Alamo Estadio_Sheikh_Zayed Expulsion_de_los_Alemanes_despues_de_la_II_Guerra_Mundial. El_Gran_Viaje_(Halo) Estres Elección_para_gobernador_de_Dakota_del_Sur_de_2010 Erodium_glutinosum_subsp._glutinosum Forlan Ergódico Federico_Christian,_Elector_de_Sajonia Excoecaria_marginata_var_conjungens Fernández_Quintanilla Francisco_Mugica_Garmendia Estados_Unidos_del_Suroeste Etnia_mayo Filosofía_griega Escuela_vedanta Febe_(satélite) Festival_de_Eurovisión_2002 Expansión_(periódico) Francisco_Agustín_Silvela_y_Casado Eutelia_(genero) Eustaquio_Ilundáin_y_Esteban El_mundo_perdido:_Parque_Jurasico Floribunda_(rosa) Fabio_Biancalani Fiebre_del_oro_de_california El_paraiso_y_la_peri Estacion_de_Badal El_Día_de_los_Santos_Inocentes Elecciones_estatales_de_Guerrero_de_1986 Estación_de_La_Iberia Eugenia_jambolifera Fever_(canción) Estrella_variable_Cefeida Elecciones_municipales_de_Chile_de_1920 Edward_O._Wilson Fotografia_astronómica El_barco_(serie_de_televisión) Ernst_Albert_Gäumann Face_The_Music_(album) Faycelles Elecciones_generales_de_portugal F100 Entre_copas_(película) Federation_Ivoirienne_de_Football Estadio_Zenit Facultad_de_Humanidades_y_Ciencias_de_la_Educación_(Universidad_de_la_República) Estación_de_Sant_Feliu_de_Llobregat Es_Freus Erythrina_hastifolia Estacion_de_Valencia-Joaquin_Sorolla Edouard_Branly Editorial_Prensa_Iberica

html map