Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kollumerland_en_Nieuwkruisland José_Daniel_Ferrer_García Kit_Harington Les_Salelles_(Ardèche) Isla_Palmerston Juan_Jose_Aramburu Julius_Blüthner_Pianofortefabrik_GmbH La_Riviere_Drugeon Itainópolis Jorge_Dorado Integral_de_línea Juan_Ángel_Arias_Boquín Leones_del_escogido Instituto_"Raúl_Porras_Barrenechea"_(UNMSM) Juan_Pecador José_Maria_Valdés Ley_anti_secesion_de_la_Republica_Popular_de_China José_Padilla Limodorum_austiniae J_J_Juez L_S_B. Juan_Beaufort_(1371-1410) Iğdır Jason_Caffey Leonel_Moreira Lithops_kunjasensis James_Vernon_Taylor Jose_Pagés_Llergo Kibara_coriacea Joaquín_Nin_Culmell La_Pelame Jardín_Botánico_de_la_Habana Kulmbach_(distrito) John_Lloyd_(tennis) Iré_le_Sec La_Renaixença La_dama_del_lago_(ópera) Karone_de_KO-35 José_Gomez_"Gallito" Last_Quarter_Moon Lee_Parry José_Maria_Posada_y_Pereira John_Kingman La_Victoria José_Martínez_González La_mate_porque_era_mía Isnotú Jorge_Carreño_Alvarado Jaber_al_Ahmad_al_Jaber_al_Sabbah Introduccion_a_la_Teoría_M José_Rodríguez_(villista) Lale_Cubino Juan_Rege_Corvalan Jöns_Bengtsson_Oxenstierna Limnodytes

html map