Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hombre_Mono Asamblea_de_la_Republica_Portuguesa Griggstown_(Nueva_Jersey) Homopus_areolatus Miquel_Asins Hobbit Gucharmap Modem_(desambiguación) Antonio_Iborra_Iborra Asociacion_de_fútbol_de_serbia Much_Apu_About_Nothing Annonay As_The_Bell_Rings_(Estados_Unidos) Huelga_general_revolucionaria_de_1917 Aurelio_Lopez_Azaustre Historia_de_Cartago Mole_negro Guerreros_del_Sol Minicia Arteria_circumflexa_iliaca_superficialis Atentado_en_la_embajada_de_Costa_Rica Idioma_wayana Iconostasis Armamar_(freguesia) Aramis_Naglic Moneda_en_la_antigua_roma Ayúdame_a_vivir Avisamiento_de_automóviles Hohenbergiopsis_guatemalensis Armando_Vazquez_Crespo Así_es_la_vida_(película_de_2000) Apheidas Honey_(canción_de_Mariah_Carey) At&s Minetto_(aldea) Hardtop Muerdago_blanco Miss_Globe_International Munchwilen_(Argovia) Antoine_de_Chézy Apeadero_de_Sálus Mozota_(Zaragoza) Movilización_estudiantil_en_Chile_de_2011-2013 Hibiscus_vitifolius Hospital_Interzonal_General_de_Agudos_de_Junín_"Dr._Abraham_F._Pineyro" Atlético_Cataluña_Club_de_Fútbol Angus,_Thongs_and_Perfect_Snogging Herbie_Harper Autostrada_Alpe-Adria Hondadelphys Ministerio_de_Defensa_de_Siria Antonia_Hernández_Peralta Asno_andaluz-cordobés Hierba_lobera Happy_Xmas_(War_Is_Over)

html map