Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hybopsis_rubrifrons Idioma_choltiano_clásico Montenegro_(Quindio) Antipatron_de_diseño_AbstractionInversion INTF Halterofilia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Seul_1988 Monomma_pauliani Helio_Oiticica Gustav_Trolle Ascope Annia_Aurelia_Galeria_Faustina Arbexaca Hexagono_de_Perpina Mundial_Femenino_Sub-17 Mundialito_Tahuichi_“Paz_y_Unidad” Movimientos_religiosos_marginales Apodytherium Hijos_del_Inmaculado_Corazón_de_María Mu_Velorum Gruyères_(Friburgo) Aplicacion_servidor-cliente Guihaia Ayotoxco_de_guerrero Heinrich_Klumb Hayti_Heights_(Misuri) Moisdon_la_Rivière Motor_neumático Moisville Arquidiocesis_de_Tlanepantla Avión_de_enseñanza Mochales_(Guadalajara) Moschus_leucogaster Herodión Avenida_Bulnes Anna_Espar Ara_granville_(p_33) Mongiardino_Ligure I_Belong_To_You Ate_Vitarte Morus_heterophylla Guillen_de_Castro_y_Bellvís Hernani_Club_de_Rugby_Elkartea Anunciacion_Cavalcanti Historia_de_las_Civilizaciones Hermeville-en-Woevre Antártida_Argentina Hipnotismo Atropa_lethalis Augustia_suffruticosa High_School_Musical:_La_selección_(Argentina) Aulacophora_tenuicincta Hotd Hitman_(2007_film) Araticu Anillo_de_fracciones

html map