Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Condado_de_Cavalier_(Dakota_del_Norte) Weigelia_fritzlari Villarroya_de_la_sierra Vicepresidente_de_Taiwan Colm_Meaney Valeri_Kubasov WrestleMania_9 Aira_phleoides Colonizacion_de_las_Américas Agnez-les-Duisans Contado Confederacion_Espanola_de_Derechas_Autónomas Contrarrevolucion Accidente_ferroviario_de_Brétigny-sur-Orge_de_2013 Chengde Come_Clean Colegio_San_Luis_(Antofagasta) Vladímir_Serguéievich_Soloviov Zamiacea Aeropuerto_de_Hilo Villarruiz Virus_(Hypocrisy_album) Cistus_rosmarinifolius_var_sedjera Absurd-Ditties Victor_(simbolo) Clelia_petola Chilenizacion_del_Cobre Cieszyn Agrostis_sylvatica Villar_d'Arene Zurich_Renegades Adela_Pla_Pastor ZA_12 Adios_pequena,_adiós Aguas_Lindas_de_Goias WIMS Adriano_Cintra Cohesión_social Claudio_Alvargonzález Zona_Metropolitana_de_Tulancingo A_real_diamond_in_the_rough Clase_social Yevgeni_Jaritónov A_T_P Watchtower_(Smallville) Conservante_E-270 Woodcock_(Pensilvania) Verh._Zool.-Bot._Vereins_Wien Virgen_de_Belen_(San_Mateo) Alamiro_de_Ávila_Martel Ají_panca Williamstown_(Pensilvania) Cita_a_ciegas_(pelicula) Zafiro_de_elicia Chino_Valley_Unified_School_District

html map