Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Juan_de_Maldonado Julián_Ibáñez_García Jose_F._Gómez José_Pacheco_Gomez Jose_Ceballos Lebuçao Jurgen_Saumel Jaume_Salles_i_Figueres Jose_Guerrero Libro_de_cocina Kosmos_242 La_Séguinière James_Acord Isla_Pirámide John_Madden_(futbol_americano) Juan_de_Dios_Gavilano_Ramírez Las_Heras_(Santa_Cruz) Limonium_brassicifolium Joey_Crack L'Orxa La_Lama Juegos_Olímpicos_de_1972 Islas_árticas Lista_de_aeropuertos_de_Eslovaquia Legacy_the_Absolute_Best Kalifato_abasí_de_El_Cairo La_cizana Klement_Gottwald Juan_Pena_Jimenez Kneipp Liga_de_fútbol_de_Kirguizistán Licciardo Israel_Silva Joan_Gilabert_Jofre Jose_Luis_Escohotado_Ibor José_María_Lidon_Corbi Isla_Pelican_(Antigua_y_Barbuda) Le_Mythe_de_la_5eme_ile Kid_Rena José_Lopez-Cuervo_de_Narváez La_venganza_(telenovela_de_1977) Jaume_Ferrán_Clua Isla_Saint-Honorat Les_Luthiers_Vol_3 Joaquín_Cerda_Boluda Jose_Ríos_Ortega Jose_Sanchez_Guerra_y_Martinez Invincible_(álbum_de_Skillet) Jordi_Moraleda_i_Perxachs KoL La_Historia_(álbum_de_Kumbia_Kings) Linea_C1_(Caleta_Olivia) Isla_Stewart Lago_Oulujarvi Liga_Regional_de_Futbol_de_Laboulaye

html map