Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Agno_Chico Cigarral_de_Menores Vitor_Manuel_Martins_Baía Yeosu Yasukuni_Jinja Academia_Médico_quirurgica_de_Moscu White_day Cheung_Kong_Centre Yiyǒngjūn_Jinxíngqu Consonante_labiodental Child's_Play_4 Ciudad_Universitaria_de_Caracas Coast_Line Agente_Sigma_3_-_Misión_Goldwather Yernes Ciencia_y_religión West_Dennis_(Massachusetts) Complejo_religioso_de_San_Pedro_(Lima) Victorien_Sardou Alain_Miller Wai_Si_Li Venancio_Benavidez Z._F._S. Virus_Vivo_1_(album) Consistorio_(Iglesia) Colegio_primario Words_(album_de_F._R._David) Zeocina Versión_beta Charles_B._Luffman Ven_aca_regalo_mio_/_En_los_altos_de_Colombia Albiorix_edentatus Zona_Rosa_de_la_Ciudad_de_Mexico WR_103 Condado_de_Saline_(Nebraska) Chiguara Alchemist Vroncourt-la-Cote Zach_Galifianakis Condotta Viviers_lès_Offroicourt Valerianella_microcarpa Chrysodeixis_includens Conrado_Blanco_González Aguascalientes_(Mexico) Valle_de_Madriu_Perafita-Claror Chopo_lombardo Club_Atletico_Liniers_de_Bahía_Blanca Concierto_para_piano_nº_5_(Beethoven) Claustro_de_Sant_Pere_de_Casserres Abadía_de_Furness Villarejo_de_la_sierra Codon_de_inicio_de_la_traducción Circunvolucion_frontal_interna Windsor_(ciudad,_Canada)

html map