Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Exposición_Internacional_de_Zaragoza Ezio_(Gassmann) Elector_de_Sajonia El_Carnicero_(película) Enrique_IV_(de_Castilla) Episodios_de_¡Oye,_Arnold! El_teatro_español_de_la_primera_mitad_del_siglo_XX Francisco_Jose_Borrego_Campos Ejercito_Expedicionario_de_China_Central Estacion_de_Rubi_(FGC) Estacion_de_Mendez_Alvaro Fondo_de_Inversion_Social_(FIS)_en_Chile Estereospóndilos Federacion_holandesa_de_futbol Enderunlu_Fazil Fragm._Bot. Evaux_les_Bains Francesc_Buscato Estación_Guichón_(Uruguay) El_Clan Enrique_Baquedano El_rey_y_yo_(película_animada_de_1999) Escuela_de_Lexicografía_Hispánica Exalaria Ernst_Heinkel Euxylophora Es_por_ti El_expolio_(El_Greco,_Toledo) Estadio_Los_Chirijos Francoise_Athénais_de_Rochechouart_de_Montemart,_marquesa_de_Montespan Era_Kōei Eliminacion_directa Extincion_masiva_del_Pérmico_Triasico Estación_de_Régua Enamorada_de_ti_(Selena) Francisca_Merino Fhad_Almuwallad Escudo_de_valledupar Formula_de_inversión_de_Mobius Fivizzano Fiorotto Escudo_de_la_Diputación_de_Gerona Felix_Jesus_Velasquez Espectroscopía_de_absorción_atómica_(AA) Elche_Club_de_Fútbol_(fútbol_sala) Ekaterina_Radziwiłł Esclassan_Labastide Feriamix Francois_Étienne_Kellermann Final_Four_(Voley) Figueral_de_Son_Real Enigmacanthus_filamentosus Editorial_La_Urraca Enclave_linguístico Formula_Junior_1600_España

html map