Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Distrito_de_San_Jose_(Azangaro) Datación_de_huesos Dryopomera_horaki Debugfs Danny_Worsnop Cultura_iraní Costa_del_Príncipe_Olav Dia_de_la_Amistad_Filipino_Español Dercetina_marginicollis Alexander_Podrabinek Cuvette_Oeste Alexander_Gilli Distrito_de_balsapuerto Cryptocephalus_egenus Dirección_de_Aprovisionamiento_del_Estado Cuenca_de_Mexico Democratisch_Alternatief_1991 Cornón_de_la_Pena Alfonso_Sánchez_Melenchón Década_Absolutista Dominio_internet Cucuta_(desambiguacion) Delectrico Día_Meteorológico_Mundial Dommartin_lès_Remiremont Dia_europeo DENIS_P_J104814_9-395604 De_Los_Valles_y_Volcanes Demotispa_nigronotata Cut_The_Wire Cypseloides_lemosi Cube Día_nacional_de_Castilla Criterios_de_copenhague Durazno_(ciudad,_Uruguay) Cáncer_hepático Dionisio_V Copa_America_(béisbol) Aloe_lutescens Cronologia_de_los_lenguajes_de_programacion Copa_del_Mundo_de_Ciclismo_1994 Daniela_(Telemundo_series) Ctenophila_caldwelli Aleksandar_Sapic Dommartin_le_Coq Alois_Lexa_von_Aehrenthal Cueva_de_Blombos Cypripedium_passerinum Cronica_de_Juzestan Cynodendron Crítica_de_la_Razon_Pura Convento_de_Santa_Teresa_(Sanlúcar_de_Barrameda) Distrito_de_kgalagadi Dvo._Portugués Alto_de_los_Leones

html map