Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

San_Rafael_(Antioquia) Sir_George_Barclay_Bruce Santa_cecilia_del_alcor Sainte-Foy-la-Longue Sommières Santa_Maria_do_Bouro Torneo_Clasificatorio_Europeo_de_Voleibol_Femenino_Sub-20_de_2011 Tarifa_(localidad) Santuario_de_San_Pascual_Baylón Salvador_Carreres_Zacares The_Cullinan Sylvanite_(Montana) Telecinco_Estrellas Star_Trek_VIII_primer_contacto The_SoulTaker Sindrome_de_Mayer_Rokitansky_Kuster-Hauser Salvia_lavandulifolia_subsp._oxyodon Se_valiente_actualizando_paginas Sauna_Paradise Sartana Sitios_de_Especial_Interes_Científico Teoria_de_la_Grande_Explosion Tiburon_Azul Slavko_Štimac Said_Nursî Santa_Isabel_(Lisboa) Seleccion_de_la_Conmebol Six_days_seven_nights Selección_de_fútbol_de_la_India Sergéi_Lukianenko Saint-Vaast-en-Chaussee Sinfonia_n_º_2_(Rajmáninov) Tensor_de_la_fascia_lata Satie Solaris_(2002) Secretario_General_del_Comité_Central_del_Partido_Comunista_de_la_Unión_Soviética Shiliin_Bogd Sinfonía_en_do_mayor,_KV_96_(Mozart) Torneo_de_Estrasburgo Star_Trek_Phase_II_(fans) Soulge_sur_Ouette Teodoro_Alcalde Santo_Domingo Sean_Yseult Senal_real Saint-Aubin-du-Dolet Síndrome_de_Friedreich Silver_Lake Sedaceae Theodoxus_maresi Suesones Tarija_(departamento) Supervivientes_Perdidos_en_el_Caribe Socialismo_Revolucionario Sant_Martí_d’Empúries

html map