Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aplicación_de_Lipschitz Hippeastrum_equestre Gustavo_Díaz_Ordaz_Bolanos Antonio_D_Resurreccion Ascalon Movimiento_al_socialismo_(Venezuela) Mr_Satan_(Dragon_Ball) Andrés_Parada Anastacia Azedarach_sempervirens Armano_(Cantabria) Havok_(Marvel_Comics) Holmger_Knutsson Mirador_Monte_Lobeira Mogwai_(musica) Arboreto_del_Instituto_de_Formación_Agroambiental_de_Jaca Montañas_Slieve_Blooms Auto_de_fe_de_la_inquisicion Antonio_Cabezón Mulhouse_Basket Anomalía_gravitatoria Aphelandra_nana Humanizacion_de_las_penas Hardap_(Namibia) Avianca_Brasil Armentera Historia_de_RENFE Hamburg,_Illinois Guerras_Celtibéricas I_Gobierno_de_José_María_Queipo_de_Llano Grupo_RBA Arderique Arjorán Gyula_von_Milványi_Csesznegi Hale's_Location Homosexualidad_en_República_Dominicana Guillermo_Pereira_Iniguez HL Asuka_langley_soryū Animadora Mono_(artista) Hustias Argeleb_I Henry_Patta Henry_Nicollon_des_Abbayes Ano_198_adC Auges Habenaria_helleborina Historia_de_Honduras Hitchc HMHS_Britannic Ateneo_de_Zamboanga Ay_sur_moselle Anchimallen Misiones_diplomáticas_de_Paraguay

html map