Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

P_MATE Noyelles-sur-Selle Padre_Gapon Parque_Nacional_Montes_de_la_Frontera P_S._U. Oloron_Sainte-Marie Pobladura_de_Pelayo_Garcia_(Leon) Nevill_Francis_Mott Orquesta_Sinfónica_de_Galicia Parque_zoológico_de_Guyana Pequeño_Zab Pelo_urticante Polygonum_incarnatum Portugal_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Verano_1936 Museo_de_Tapices_de_La_Seo Palacio_Apostolica Nadar_solo Phenacorhamdia_nigrolineata Noruega_en_el_Festival_de_la_Cancion_de_Eurovision_Junior Pincoy Numidas Parc_natural_dels_ports Poa_caespitosa_var._laevis Nuvolento Musica_de_Frank_Zappa Orchid_J. Pentium_D Night_an_the_City Nacogdoches,_Texas Phillip_K_Dick Parque_nacional_Jeanette_Kawas Papenburgo Música_chilena_desde_los_años_noventas Natacion_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004_Estilo_espalda_200m_femenino Nessuno_e_solo Pamphila_morantii Otopharynx_ovatus Nado_sincronizado_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Los_Ángeles_1984 Pavo_real_cuelliverde Pioneer_P_3 Pecados Osveya Parque_Nacional_Laguna_de_Camecuaro Pasto_artificial Oscar_Román_Acosta Parque_de_Esculturas_Chapungu Ni_un_paso_atras Palacio_de_Fuenclara Organización_del_regimen_oligarquico_argentino_y_breve_contexto_histórico Organismo_mesófilo Opalinata Patricia_de_León Ponso Obdulio_Avila_Mayo Poesia_en_nordico_antiguo

html map