Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hurley_Haywood I_Hope_You_Find_It Austrodolichos Hermandad_de_la_Vera-Cruz_y_Rosario_de_El_Viso_del_Alcor Hi_Fi Mischa_Elman Houstonia_rigidiuscula Asunción_del_Paraguay Artemón Hipnotica Monadenia_prasinata Guadix_Club_de_Fútbol Gustav_Spörer Gwangju_Sangmu_Football_Club Andros_Central Angelica_Sin Armand_Marie-Jacques_de_Chastenet_Marqués_de_Puységur Anything_She_Does Ministerio_de_Planificación_de_Chile Historia_de_linux Muertos_de_Susto Arnoldichthys_spilopterus Arroyo_Sujayar Antonio_Vitorino HMS_Cornwall_(F99) Movimiento_Giros Muggle_Quidditch Astrodoradinae I_Am_A_Camera Muhammed_VIII_de_Granada Art_Spoelstra Assur_nirari_I IK_Oskarshamn Anaulacodithella_australica Monasterio_de_Santa_Maria_la_Real_(Obona) Arbol_del_azúcar Historia_del_uniforme_de_la_Seleccion_de_futbol_de_Colombia Heréticas Hornavan Monostemma Andrés_García_de_Quiñones Here_come_the_munsters Montfaucon_(Aisne) Anticonsumismo Historia_de_la_República_Democratica_del_Congo I-MiEV Mordellistena_hondurensis Miyazaki_(Miyazaki) Monasterio_de_Santa_María_de_la_Rábida Autorretrato_con_su_esposa_isabel_brant Haplochromis_flavus Molinia_pocsii Anacampseros_monticulorum Augusto_ibañez_sacristan Anastraphia

html map