Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jose_Antonio_Santano Joan_Cumella_i_Monner Las_puntas Labidostomis_cyanicornis KV_213a La_Guerra_Civil_Española_en_Castilla_y_León La_casa_de_cera_(película_de_2005) Lengua_ojibwa Isla_Columbia_(Distrito_de_Columbia) La_perra_que_llevaba_un_trozo_de_carne Jose_Antonio_Mesa_Toré Linden_(condado_de_Iowa,_Wisconsin) Larus_serranus Jose_de_Jesus_Macias_Delgado Jaguarzo_delgado Laberinto_(desambiguación) Kuryakistan Knäckebröd Jimmy_Neutron Lapathum_bucephalophorum Jose_Luis_Riera Lake_Shore_(Washington) José_Joaquín_de_Nava_y_Cabezudo Jungle_Speed José_de_Huescar Itacambira Kalaheo John_F_Kennedy_Space_Center Joven_de_la_Pobla Jeremy_Scahill La_Ferrière-au-Doyen La_imaginación_colectiva Juan_Manuel_Suárez_del_Toro_Rivero Juan_de_Nates Juan_Romero_Alpuente Lissotesta_bicarinata Jacques_Antoine_Charles_Bresse Jarbi_Alvarez Lazar_Markovich_Lisitzki Jean-Pierre_Andrevon Letonia_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Paris_1924 JCB_Hall Jalapa_(Guatemala) La_Ina Juan_Velazquez_de_León Johnny_Palermo José_Vázquez_García Islas_Hébridas_Exteriores Lepidothyris L_A.V._Zaragoza-Castejon-Pamplona/Logrono Leon_marino_de_las_Islas_Galápagos Javier_Rossi José_Silva_Martinot Jo_Wilfried_Tsonga La_Roche_de_Rame

html map