Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Señal_de_Argyll-Roberston Tomrair_mac_Ailchi Selección_de_fútbol_playa_de_Líbano Sintesis_de_folatos Tomás_Báez_Díaz The_Penguins_of_Madagascar Teabo_(municipio) Torneo_Apertura_2010_(Chile) Superheroine_Chronicles_Burnout_Neo_-_1 Santa_clara_de_louredo Sotillo_de_Sanabria Toledo_City Saturno_C_8 Timb._Lagr. Segunda_División_de_España_1993/94 Sinfonía_nº_5_(Beethoven) Scooby_Doo_The_Beginning Santa_Bárbara_(Colombia) Selección_de_fútbol_sub-20_de_Francia Síndrome_de_Smith_Magenis Scooby-Doo_Where_Are_You! Stotl_Crand Sueno_eterno_(canción) Tommy_Seebach The_Sounds Solpugema_maraisi Submarino_Surcouf Skoczów Seleccion_femenina_de_futbol_de_Paraguay Sin_verguenza_(programa_de_television) Saint-Martial_(Gard) Susie_Liggat Serologia Seppois-le-Haut Saint_Germain_lès-Corbeil Segunda_"A" Sancho_Sánchez_de_Munón Teorema_de_taylor Sarah_Holcomb Tennis_Court Tono_Rosario Tarn_et_Garonne Tabanidos San_Pablo_Autopan Sublimación_(psicología) Tomoji_Tanabe Stellio_fimbriatus The_Chieftains_5 Saliut_7 The_Tiny_Tour Smiths_(Alabama) Senneville-sur-Fécamp Sindrome_X_fragil Saint_Jean-Lherm Sclerandrium

html map