Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Frontino_(Italia) Municipio_3_(condado_de_Harper,_Kansas) Municipio_de_Lyon_(condado_de_Dickinson,_Kansas) Frédéric_Mewès Gibraltareño Ingenio_Tabacal Fredéric_auguste_bartholdi Rhytidocassis_indicola Municipio_de_Campbell_(condado_de_Warrick,_Indiana) Rude_pravo Iglesia_de_San_Donato_(Zadar) Roberto_Dairiens Universidad_estatal_de_san_petersburgo Rhinocerotidae Rineloricaria_isaaci Trituracion VIA_Isaiah Iglesia_de_Santa_Maria_de_Gracia_(Montalbán_de_Cordoba) Tribunal_Russell Glipa_gracillima Universal_Plug_and_Play Gallerucida_nigricornis Richmond_(Míchigan) Geaune Municipio_de_Jackson_(condado_de_Buchanan,_Misuri) Iglesia_de_la_Epifanía_del_Señor Municipio_de_Norwalk_(condado_de_Pottawattamie,_Iowa) G._P._Nobili_Rubinetterie Municipio_Ezequiel_Zamora_(Barinas) Franz_Biebl Gas_bélico Tribunal_constitucional_de_alemania Rolling UnterdieBen Gobernacion_de_Gabès Municipio_de_Dekalb_(condado_de_Grant,_Arkansas) Rivière-les-Fosses Rhino_(cómics) Rostec Rédené Sabanagrande_Santander Geografia_fisica Richard_Coudenhove-Kalergi Universidad_de_valencia Gobernantes_de_Tabasco Tres_hijos_del_diablo Germania_(desambiguación) Revoluciones_de_1830 Rubina_ali Municipio_de_Jackson_(condado_de_Miami,_Indiana) Ile_Plate Tuglie Univel Municipio_de_Jackson_(condado_de_Pope,_Arkansas) Municipio_de_Hazlet_(Nueva_Jersey)

html map