Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Astika_(sabio_hinduista) Apis_vechti Hashtag Mora_(Toledo) Ichkán Arius_africanus Her Argyresthia Heliangelus_mavors Aretiastrum Mitridates_I_de_Cíos Mohan_Das_Gandhi Aviacion_Co_beligerante_Italiana Arctogeron Astrocitoma_anaplásico Mordellistena_curteapicalis Anselmo_da_Baggio Hines_(Oregón) Monastir_(gobernación) Hilleriaceae Asociacion_Andaluza_de_Lesbianas_Gais,_Bisexuales_y_Transexuales Aspectos_culturales_de_San_Vicente_de_Tagua_Tagua Mision_Permanente_de_Mexico_en_Chile Hot_modern_rock_tracks Anaspis_infuscata Géranos Autódromo_de_Puebla Héroe_de_centro_comercial Autrecourt_sur-aire Gusakovec Horgazo_negro Anthyllis_vulnerarioides_var._bonjeanii Aristolochia_foetida Andres_Navarro_(empresario) Andrés_Hernandez_(conquistador) Mullheim_(Baden) Guerra_de_los_100_años Armando_Oréfiche Arenas_de_San_Pedro Hernando_Domínguez_Camargo Hidrolizacion Anillo_factor Gyula_Andrassy Gruta_de_San_Pedro Guillermo_Blanco_Martínez Avance_sobre_Madrid Morten_Sæther Antônio_de_Castro_Assumpção Guadana_de_guerra Mississauga_Ontario Aulandra Asplenium_erosum Apple,Inc. Aristoloquia_rodona Grumo_Appula

html map