Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_otra_orilla_(Coleccion) José_Carreras_(militar) K'analsin Juan_Luis_Vassallo_Parodi Juan_Carlos_Ceballos José_Ramón_Fernandez_(comentarista) Jurgen_Trumpf Königgrätzer_Marsch José_María_Herran Liga_Nacional_de_Basquet_2003/04 John_Neulinger La_Ley_de_La_Ley Lafuente_Ferrari J._I._T. Kraid Lista_de_especies_de_Bactrocera Lamentacion_sobre_Cristo_muerto Laneuveville-les-Lorquin José_Mouriz_Riesgo Leonard_Montano Jicoria_ovada Jalpan_(Puebla) Jerónimo_Arozamena Las_cataratas_del_Nilo Khartsyzsk Kokusai_Ki_59 La_Vanguardia_(periódico_de_Argentina) La_supremacia_del_Uruguay Kim_Ung_yong Las_aventuras_de_Tintin_El_templo_del_Sol Invasión_aliada_de_Italia Jose_Casanovas Jardin_Botanico_de_Cluj_Napoca Kathryn_Smallwood Lagarto_overo Kishkak Linea_D Joey_Baron Jerónimo_de_Blancas_Tomas Josep_Maria_Nogues_Salvatella Jaurés_Lamarque_Pons Jules_Vincent_Auriol Intercambiador_Ōmishima Liga_de_Campeones_(voleibol_masculino) Kola_(canción) L'Alcoia_/_La_Alcoya Libreto_(desambiguacion) José_Castaño_Sánchez José_Riquelme_y_López-Bago Jose_Gómez_Romero Jesús_Salas L.Van_Houtte Juan_Pedro_Gutiérrez Juan_Jiménez_Cerdán Juan_Celada_Salmón

html map