Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aben_Essameg Yguazu_(Alto_Paraná) Zef Windows_7_Ultimate Vive_la_historia_(album_de_Yuri) Viola_martii_ssp_odorata ARPA Conjuntos_numerables Ajmátova Whole_Foods_Market,_Inc. Vendaval_(historieta) Verdolay Venice_Film_Festival Charles_Sturt_Adelaide_International Ala Al_Yazirah Age_of_Empires_III:_The_Napoleonic_Era When_night_is_falling Claude_Saumaise Valor_anadido_bruto Afrontado Colegio_Juan_Bautista_Migani_(Florencia) Charles_Moore_(botánico) Adhesion_de_la_Intendencia_de_Salta_a_la_Junta_de_Buenos_Aires Vanillinae Agustin_Lopez Virgen_de_Guadalupe_(México) Akiba_kei Cissus_repanda Vencedora_(F36) White_skull Volcan_Cayambe Zonitoides_jaccetanicus Aireacion_(jardineria) Abierto_de_Irlanda Aeropuerto_Guillermo_León_Valencia Cidonia_(Grecia) Club_Atlético_San_Martín_(Adolfo_Gonzales_Chaves) Ada_elegante Ybbs Vars_(Charente) Aeropuerto_de_Pleiku Zopilote Victoria_Mullova Vy-les-Rupt Consejo_de_flandes Chortolirion_subspicatum Cinta_perforada Walther_Leonhard_Wangerin Acorazado_"Bismarck" Ciudad_San_Cristóbal Ciudad_de_Matucana Yerba_de_mil_flores Aaron_Olsen William_Brandon

html map