Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

El_Semillero Espana_en_el_Festival_de_la_Canción_de_Eurovisión_2002 Forna Estética_cuántica Espanol_paraguayo Elección_presidencial_de_Venezuela_(2013) Fou Euphorbia_babensis Firma_(informática) El_puerto_de_montaña_de_Pierre_Pertuis El_hijo_del_decano Eleo_(ciudad) Francisco_Cea Escudo_de_Viena Equipo_de_Fed_Cup_de_España Eugene_Viollet_le_Duc Eduardo_Durán_Salinas Endoscopia_digestiva_alta F._T. Eudes_IV_de_Borgoña Eperies Educación_espartana El_Rosario Fotografia_documental Francois_Noël_Babeuf Elena_Salgado_Mendez Ethelfleda_de_wilsaetas Experimento_de_milgram Escudo_de_albudeite Educación_infantil_(España) Fleurigné Estación_Adrogue Espíritu_de_triunfo_(película) Fernando_Villalón_Daoíz_y_Halcón El_Doctor_Guerrero Finnish_Air_Force Frank_Muir Edithcolea_grandis Estación_Cerri Finspang El_rapto_en_el_Serrallo Eudes_María_de_Brasil El_Discípulo El_angel_de_la_muerte_(álbum) Franco-ontarianos Escudo_de_Inglaterra F_(desambiguación) Edita_Guerrero_Neira Excoecaria_suberosa Escepticos Eudes_María_de_Brasil Francisco_Casanovas_Tallardá Escudo_de_las_Guayanas FCTA Flossenbürg

html map