Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mr._Brainwash Anthelephila_schuelei High-definition_television Highland_Park_(Nueva_Jersey) Asaemia Hariota_cereuscula Herético Moriori Historietas_fantasticas Grifo_Alto Idioma_terena Aureliano Antón_Paz Arco Misil_contra-carro Hyphaenia_tristis Atlético_cihuatlan Asnières-en-Poitou Hermione_mediterranea Hymne_national_de_la_République_française Monticchio Grupo_Aeroportuario_del_Pacífico_(GAP) Arcicóllar_(Toledo) Historieta_española Arquitectura_de_londres Azay-le-rideau Ariel_(film) Hennadiy_Altman Hockey_sobre_hielo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Turin_2006 Axerquía HD_77370 Historia_de_la_Parroquia_Milla_(Mérida,_Venezuela) Hospital_Provincial_de_Nuestra_Señora_de_Gracia Hot_Country_Singles_&_Tracks Ano_1108 Mother_of_all_bombs Andrew_Wooten Aschbach Monte_Cassino Asociación_Estadio_La_Unión Asclepiadacea Huerta_de_san_vicente Anguilido Heuilley_le_Grand Monoblastozoa Hot_and_High Apocynum_littorale Art_jove Muell_Arg Atsimo-Andrefana Mu_Cassiopeiae Montañas_Amarillas Auerstedt Arash_Miresmaeili Hera_de_Samos

html map