Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arte_mozarabe_en_Cataluña Aunay-en-Bazois Anjullón Aussevielle Milotur Mordellistenoda_atrilimbata Argumento_ad_antiquitatem Mito_(relato) Hibiscus_persicifolius Gunther Assigny_(sena_marítimo) Hombres_G Harvey_y_Jeannette_Crewe Augusto_ferran Augusta_Carolina_de_Hannover Henrya_yucatanensis Min_1 Hospital_Regional_San_José_del_Carmen Holiday_(canción_de_Madonna) Huracán_Danny_(2003) Hartley_(Texas) Anillo_único Idioma_proto-indoeuropeo Minimos Azelastina Griffa Arianna_Errigo Mision_Permanente_de_Mexico_ante_la_Union_Europea_y_Belgica Hello_Dolly Asociacion_Española_de_Nomenclatura,_Taxonomía_y_Diagnóstico_de_Enfermería Ayyubi Ay_corazón/Recuerdo_un_tren Angel_Martin_Municio Home_(canción_de_Westlife) Arboretum_Park_Harle Hnat_Stefaniv Himno_Nacional_(Sierra_Leona) Henry_Weekes Haris_Mujezinovic Andrés_Mata_(municipio) Hippeastrum Ministerio_de_Agricultura_Ganadería_Pesca_y_Alimentacion_(Argentina) Astrid_Carolina_Herrera ISO_3166-2_AU Arco_de_Santa_Ana_(Cáceres) Anne_Houllevigne Apiastrum_angustifolium_var._tenellum Anathallis_crebrifolia Australobolbus_papuanus Milrosas Atriplex_argentea Monetay_sur_Allier Homenaje_al_Ballet_Nacional Haworthia_peacockii Atentado_de_Preparadness_Day

html map