Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Ida_(condado_de_Monroe,_Michigan) Municipio_de_Enterprise_(condado_de_Reno,_Kansas) Trofeo_Conde_de_Fenosa Roberto_de_Nápoles Río_Lajas_(Dorado) Republicas_marítimas_italianas Republica_Sovietica_de_Krivoy_Rog_Donetsk US_Airways Retablo_gotico_del_Monasterio_de_Santes_Creus Trematosáurido Inmaculada_Rodríguez-Pinero_Fernandez Repićevo_Selo Retrato_de_José_Maria_Magallón_y_Armendariz_marqués_de_San_Adrian Gerygone_ruficollis Municipio_de_Juniata_(condado_de_Perry,_Pensilvania) Iglesia_de_la_Santisima_Trinidad_(Cordoba) Rhamnus_brandegeeana Trébolo Trp. Ronald_Williamson Municipio_de_Williamsboro U_19_(1936) Ignacio_Martin_Esperanza Municipios_de_México_por_fundación Geranium_dolomiticum Rodrigo_Correa_Palacio Ulex_cossonii Fuerza_Multinacional_Irak Municipio_de_Towamensing_(condado_de_Carbon,_Pensilvania) Tyrannochthonius_perpusillus Gallese_(Italia) Iglesia_de_San_Román_de_Sariego Ricardo_Fernandez_Lizarte Ingeniería_naval Municipio_de_Red_Lake_(Dakota_del_Norte) Resolución_17_del_Consejo_de_Seguridad_de_las_Naciones_Unidas Municipio_de_Chestina_(Dakota_del_Norte) Muse_(album) Universidad_catolica_Fu_Jen Municipio_de_South_Arm_(condado_de_Charlevoix,_Míchigan) Richard_Chanfray Rio_Pisueña Museo_Arqueológico_"Jose_María_Soler" Robin_Hood In_the_Loop Il_segno_del_Coyote Municipio_de_Tiger_Fork_(condado_de_Shelby,_Misuri) Municipio_de_Haight_(Michigan) Róta Rini_Wulandari Renacer_(álbum_de_Era) Municipio_de_Paynesville_(condado_de_Stearns,_Minnesota) Freijeiro Imperio_de_los_enanos Ilíberis

html map