Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gabriac_(Lozere) Función_phi_de_Euler Trent Municipio_de_Nica Illecebrum_lanatum Imo_Hori_Penta Río_Engaño Unai_Ziarreta_Bilbao Roman_Arkadiévich_Abramóvich Iglesia_Ortodoxa_Tewahedo Triplophysa_hialmari Río_Janka Ulrika_Eleonora Municipio_de_Cambridge_(condado_de_Saline,_Misuri) Ricardo_Viveros Renault_Automation Restrepia_arcoiris Frontenex Trichloris_pluriflora Reignat Gobernador_de_Cuba Turn_and_face_the_strange Imperio_Nazza RoboSapien Municipio_José_Ángel_Lamas_(Aragua,_Venezuela) Ruda-harmel Galería_José_María_Velasco Tussilago_pyrenaica Turín_Negro Gloria_Anzaldua USS_New_Orleans_(LPH-11) Municipalidad_de_Rezekne Rio_Cumys Galeusca Gigared_(Argentina) Municipio_de_Newberg_(condado_de_Cass,_Michigan) Troy_(Kansas) Genitivo Rodrigo_Alonso_Pimentel_y_Téllez_de_Meneses Frost_(Texas) Troye_d'Ariège François_Rauber Usuario Generación_(física) Tren_Espanol_Rápido GJ_436 George_Grove Tupolev_Tu_154M Ruta_Estatal_de_California_63 Municipio_de_Ewing_(Arkansas) Turberas_de_Tierra_del_Fuego Gephyromantis_spiniferus Rhodophiala_laeta Reina_del_Carnaval_de_Barranquilla Ingenieria_ambiental

html map