Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arbequina Hipotesis_Nemesis Ministerio_del_Interior_(Argentina) Anisomys_imitator Hospital_Universitario_12_de_Octubre Grover_Beach Habib_Baldé Arroyo_del_Medio_(Buenos_Aires) Análisis_de_Peligros_y_Puntos_de_Control_Criticos I_guess_I_like_it_like_that_(canción) Autodromo_Enzo_e_Dino_Ferrari Hillside_Lake Arandano_(desambiguacion) Movimiento_Arts_and_Crafts I_Walk_the_Line_Movie_Soundtrack Hele Armenios Hugo_de_Brienne Miranda_de_Azan_(Salamanca) Antropologia_de_la_religion Høstmørke Monedas_de_euro_espanolas Hermanos_menores_de_la_estricta_observancia III._Keruleti_TTVE Mosaico_del_Triunfo_de_Baco_de_Zaragoza Atromitos_Yeroskipou Apolinar_Castillo Antoxantina Hipólito_Hidalgo_de_Caviedes_y_Gómez I_See_You André_Morellet Aylthonia Arlanda_Express Hockey_(banda) Hollywood_and_Highland_Center Mont_(Saona_y_Loira) Holier_Than_Thou IPC_Media Aploleia_diffusa Axiomas_de_Peano Atsuko_Yuya Hugo_Álvarez Guerra_de_Olancho Huarmi Hospital_Interzonal_General_de_Agudos_de_Junín_"Dr._Abraham_Piñeyro" Anatherum_zizanioides Annularia Montaña_Rusa_(Zoey_101) Atlamajalcingo_del_monte Huangascar-Topará Angel_María_Romo HR_3009 Hidrografia Arroyo_Tres_Cruces Angorchis_dactyloceras

html map