Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gran_Corona_Imperial Quinto_Cecilio_Metelo_Macedónico Luididae Ravisio_Textor Medicina_aiurvedica Preußen_Dellbrück Millepora Prolegómenos_a_toda_metafísica_futura_que_pueda_presentarse_como_ciencia Príncipe_de_Pereyáslavl Mahurea_sororopantepuiana Mediterráneo_(álbum_de_Flavio_César) Lucio_Sergio_Fidenate_(tribuno_397_adC) Lycium_mediterraneum Promocion_de_ascenso_a_Segunda_División_1975 Mercury_Milan Los_venenos Melvin_contra_E_T. Quercus_cerrioides Lividez Metathalamus Manzana_de_las_luces María_Luisa_Rubio Maestrante_de_Sevilla Prone_Lugo_AD Good_to_be_bad Maria_(pelicula) Golden_Gate Matatias Malversación_de_fondos_publicos Marquesado_de_las_Riberas_de_Bocono_y_Masparro Ramiro_Nuñez_de_Guzman Manuel_alonso_de_areyzaga Manuel_de_salas Marron_(Cantabria) Miguel_Angel_Rincón_Peña Lydomorphus_pauliani Lucius_Cornelius_Balbus_Maior Miguel_Angel_Muñoz_Sanjuán Raton_de_ferreteria Rapuntium_polyphyllum Maceo_(desambiguacion) Pulegium_aromaticum Martín_Perfecto_de_Cos Provincia_de_granada Miacidae Reglamento_de_división_de_poderes_de_1811_de_Argentina Rafaela_Lopez_Aguado_de_Rayon Matrimonio_entre_personas_del_mismo_sexo_en_vermont Maché Rebutia_kupperiana Marisabel_Rodriguez Rafael_Exposito Pseudophoeniciaceae Gorostiaga Gonzalo_Lloret_Marín

html map