Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Planta_hipodamica Parque_Natural_del_Marjal_de_Pego_Oliva Oro_gris Museo_Madame_Tussauds Partido_judicial_de_Cistierna Operacion_Battleaxe Por_cualquier_otro_nombre_(desambiguación) Naja_kaouthia Paul_Dessau Pasargadae Pereiros_(Carrazeda_de_Ansiaes) Museo_de_Artes_y_Costumbres_Populares_de_Jaén Pongsatorn_Supinyo Paises_por_PIB_(nominal)_per_capita Perú_en_los_Juegos_Suramericanos_de_la_Juventud Peonada Paola_Rey Neith_(mitologia) Pletismografia Plots_with_a_view Países_Bajos_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_1996 Nachan_Can Ortejo_mayor Parroquia_San_Roque_(Peñalolén) Nictibio_de_alas_blancas Nemausus Oides_sexsignata Museo_de_bellas_artes_de_rennes Nuestra_Señora_de_Juquila Oligosacárido_transferasa Palacio_de_Andafiavaratra Nervio_auditivo Pocket_borough Plos_One Nervio_tibial Parco_nazionale_del_Gran_Paradiso Oakermanita Neil_Postman Passiflora_lutea Política_agrícola_común_de_la_UE Período_apostólico Ornías Ponta_do_Sol_(Madeira) Peptido_inhibidor_gastrico Plectorhinchus_macrolepis Perales_de_Alfambra Padre_Damián_J_Karras PH_del_suelo Pizziolo Ornitrophe_asiatica Ordenación_topológica Parasol_Stars Packet_sniffer Phreatosaurus Nikolái_Vasiliev

html map