Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Peter_Rasputin Pope-Vannoy_Landing Otto_Brower Oniisama_e... Pimpon Pintura_en_Estados_Unidos Parque_Sempione_de_Milán Napoleón_(película_de_1927) Parsaji Nicholas_Liverpool Natacion_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atenas_2004_-_Estilo_libre_50m_masculino PNA_Islas_Malvinas_(GC-82) Passiflora_sanguinea Neuropatia_diabetica Peter_Lely Oldrich_Lipsky Nam_Song-chol NTFS Petrinska_rozhledna Orderville_(Utah) Papa_2007 Nyctalus_montanus Oviparidad Pelotari Nagorno-Karabakh Nedit Piraguismo_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Londres_2012_-_K1_Femenino Poliestireno_expandido Plagioscion_microps Museo_estatal_Auschwitz-Birkenau Otemachi Patriarca_Latino_de_Jerusalen Poseidon_(pelicula) Planes_(Alicante) Mutanna Pikes_Peak_International_Hill_Climb Península_Palmer Partido_Autonomista_Leones_Unidad_Leonesista Pocket_Monsters_Diamante,_Perla_Platino_La_Película:_Hacia_la_superacion_del_Espacio_Tiempo Operacion_Tridente_(Guerra_Indo-Pakistaní) Peyrignac Myrocongridae Pieris_(animal) Oviedo_Moderno_B Niklas_Luhmann Parral_(estación) Peter_Capusotto_y_sus_3_Dimensiones Nzinga_de_Ndongo_y_Matamba Pavias Parasites_Lost Pate Notoxus_brevialatus Pikilia Nazareno_(desambiguacion) Pomacentrus_leptus

html map