Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Douglas_Tompkins Dunsmuir_(California) Cypripedium_bulbosum Allium_unifolium_var._lacteum Alessandria Ed_Bartels Dolmen_de_Alberite Crataegus_excelsa Cooper_Black Corredor_Cantabrico_Mediterráneo Cucú Cáletes Doedicurus Eddy_Antonio_Chavarría_Tercero Altar_de_la_Magdalena Americo_Zorrillas_Rojas Cómic_de_superhéroe Convencion_unica_sobre_estupefacientes Cordyline_hedychioides Distrito_de_Chalons_en-Champagne Derby_du_Nord Ampelis_rubrocristata Distrito_de_kampala Didajé Dr_Wilson Cámara_de_multihilos Alejandro_Martinuccio Douk-douk Ducado_de_Medina_de_Rioseco Cool_the_Engines Diego_De_Miguel Distrito_de_Manas_(Kirguistan) Alquería_fortificada_del_Agua_Fresca Aluvión_de_la_Quebrada_de_Macul Don_Juan_(canción) Alvaro_Armand_Ugón Alpha_Aquarii Dien_Bien Curtiss_XP_55_Ascender Cova_del_Manel ERBS Distrito_de_Purús Diogo_Alvares_Correa Distrito_de_Paucarbamba Distrito_de_Gali Djamel_Belmadi Día_Mundial_de_la_Libertad_de_Prensa Coral_azul Alejandro_Gonzalez_(deportista) Amphilius_brevis Edgar_Soberón_Torchia Derecho_a_una_Vivienda_Digna Cristo_Salvador Distrito_de_Segré Crataegus_oxyacantha_var._maura

html map