Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Araneus_trifolium Ida_P._Mandenova Home2US Gruchet-Saint-Siméon Hycleus_hermanniae Miriti-Paraná Montañas_Nguru Monolepta_ursulae Ataque_de_denegación_de_servicio Monolepta_naumanni Große_Sonate_für_das_Hammerklavier ISK Homebrew_dans_PlayStation_Portable Archaediscidae Anátido II_siglo Arteria_circunfleja_de_la_escápula Armuelles_sylvestres Hugo_Fernandez_Vallejo Movimiento_de_milicias Astecados Avenida_Parque_García_del_Río Homero_Simpson_esta_es_su_esposa Angelandra Miss_Elizabeth Antreville Aurora_alonso_de_rocha Montana_Merú Mordella_conspecta Molécula_polar Mohammad_Al-Anbar Antonio_Dvorak Holly_Randall Heinz_Dieter_Arzberger Antonio_Mansilla Arkansaurus Municipalidad_de_Cair Andrés_Gómez_(tennista) Antonio_Jose_González_Garcia Ataque_de_Carlos_de_Amésquita_(1595) Hymenella Antonio_Restori Habana_brown Arnica_de_secano Halcyon_chloris Arrayan_de_Andalucía Muanthong_United Auditórium Historia_de_chile House_contra_dios Atharvaveda Mortadelo_y_Filemon_-_Clinicas_antibirria Hale's_Location_(Nuevo_Hampshire) Grupo_Nicolás_Mateos_(equipo_ciclista) Analogía_(desambiguación)

html map