Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Anglesey_(desambiguacion) Aramo Atrevete_a_sonar_1.5 Hyperacrius_fertilis Antonio_de_oquendo IBRD Ministerio_de_la_Defensa_Nacional_de_Guatemala Henry_le_Despenser Histanocerus_gigas Henry_Edward_Bird Hitmonchan Arterias_carotidotimpanicas Andrius_Kubilius Atlas_lingüístico_de_la_península_iberica Guangzhou_Evergrande_F.C. Angular_del_omóplato Historia_tradicional Muhammad_ibn_Mardanish Anarquismo_en_Italia Ansemundo Himantopus_novaezelandiae Miss_supranacional_2013 Hidalgo_(Durango) Astrocaryum_princeps_var_aurantiacum Grupo_R_(automovilismo) Ashland_(Montana) Hiperplasia_suprarrenal Arquitectura_de_programa_almacenado Assevillers Hyperion_(cohete_nuclear) Aringarosa Helecho_acuático Montalban_(Caracas) Hypsiboas_raniceps Antijudaicos Anetia_insignis Asteroidae Hurtan_Desarrollos Arnau_Basa Mormyrus_cyaneus Antonio_Albella Mollepata:_pueblo_honesto,_integro_y_de_ensueños Ariel_Nahuelpán Moon_Gold Arn_nucleolar Arquidiócesis_de_San_Juan_de_Cuyo Idioma_jájlazo Moisés_salvado_de_las_aguas_(La_Fosse) Armeria_(rio) Avicebron IPH_1 Mirandela Artur_Taymazov Arce_rufinerve_japonés Aprendizajer_por_Descubrimiento

html map