Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Critica_de_la_razón_practica Dashratha Conversacion Alex_Criville Craftsman_Truck_Series Amazonía_peruana Drums_of_Death_(album) Cuevas_del_Milodón Alhama_de_Aragon_Hotel Dimorphosciadium Corona_del_Reino_de_Aragón Echinocereus_mombergerianus Convento_de_la_Concepción_(Épila) Dinastias_de_Egipto_cronologia_comparada Dolichocentrum Dercetina_picipes Copa_menstrual Ecole_des_Hautes_Etudes_en_Sciences_Sociales All-Star_Game_de_la_NBA_1994 Cross-bun Douelle Die_Traumdeutung Distrito_electoral_de_Bloomfield_(condado_de_Scott,_Illinois) Cuerno_alpino Círculo_Español_de_Amigos_de_Europa Alguber Coupvray Alyssum_maritimum_var_densiflorum Delphin_Enjolras Diabrotica_pulchella Echinocactus_irroratus Du_Hast Ana_de_Nassau Amezola Duriodhan DK_Ursae_Majoris Courchamps Division_No._2,_Alberta Dominique_Perrault Crossostephium Datacion_Potasio_Argon Alonso_Vidal Crespillos Dilatacion_gravitacional_del_tiempo Distrito_electoral_de_Markham_(Illinois) Amelia Cristian_Fernándes Alexander_Ivanovich Alun_Armstrong Cuevas_de_Ajanta Cuajada Edad_de_Plata Alixan Amplifier Cuarteto_para_oboe_(Mozart)

html map