Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estacion_Sanchez El_prado_(pelicula_1979) Ferrocarriles_Vascongados Fernando_Diaz_conde_de_Lantaron_y_Cerezo Euphorbia_celastroides_var_hanapepensis Fraates_ii_de_partia Estacion_de_Becerril_de_Campos Eurocopa_1996 Estación_de_Simplon Estación_de_Altdorf FIU Elecciones_presidenciales_de_Chile_(1999-2000) Estacion_General_Lagos Elecciones_a_la_Asamblea_de_Madrid_(25_de_mayo_de_2003) Emiratos_del_Golfo_Persico Emiliano_Buale_Boriko Estadio_Guadalajara Fanboys Feminismo_ateo Escuela_Tecnica_Superior_de_Ingenieros_Aeronauticos Estación_de_Monforte Erophila_brevifolia Estrategia_de_inversion Elevation_(canción_de_U2) Flint_(Pokemon) Enlaces_fosfodiéster Flagey_lès_Auxonne El_Sr_Amable Estadio_Chimandela El_Diablo Escocés_(lengua_germánica) Francisco_de_Paula_Coloma_Gallegos_y_Perez Elephantulus_rupestris Elisa_Delle_Piane Fender_Telecaster_Bass Fernando_Rodriguez_Ferrer El_tiempo_de_las_conquistas Emuladores_de_consolas_Atari Espejo_de_Principes_y_Caballeros Expo_2010 Faun El_miedo_del_portero_ante_el_penalty Fides_et_Ratio Elie-Jean_Vezien Enrique_I_de_Hesse El_Realejo Español_hablado_en_Chile Ferrari_330_TRI/LM Fernández_Ordóñez Emajagual_(Puerto_Rico) Embajadores_de_Espana_en_Rusia Equipo_de_Intervencion_Rapida Estudio_Op._10_n._5_(Chopin) Fenómeno_entóptico Estación_de_Waterloo

html map