Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bourg_Madame Carl_Ruggles Bristol_Academy Casa_consistorial_de_portugalete Bernardo_Guardado Brion_(A_Coruña) Boissières Bota_de_Oro_1981–82 Cetopsorhamdia_filamentosa Cassida_nigrodentata Bourg_sous-Chatelet Campeonato_de_Wimbledon_1880 Centro_de_control_de_la_red Buquetense Catedral_de_la_Santisima_Concepcion Bṛihadāraṇyaka Carolina_Darias_San_Sebastián Chamaegastrodia Baile_de_san_Antonio_de_la_Florida Bulevard_San_Juan Butler Blabera_femorata Campet_et_Lamolere Carlos_Armando_Grueso Año_753 Bédée Bahamas_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Montreal_1976 Beda_Chang Cadí Bleichroeder Bossanova Cerrado_de_Calderon Bandera_de_nueva_gales_del_sur Castelnaud_de-Gratecambe Carlos_Mérida Bodegas_Marqués_del_Mérito_S._A. Betonica_vulgaris Baruc_Nsue Carlos_Campelo Beregovoi Cesáreo_Estebanez Batalla_de_Las_Queseras_del_Medio Cebú_(ciudad) Celosia_debilis Campeonato_europeo_de_bobsleigh Carmen_Franco_y_Polo Branko_Milovanovic British_West_Africa Carlos_Marín_(baterista) Bulbophyllum_autumnale Cenicero_(desambiguación) Bernardo_de_Béarn Cartuja_de_bolonia Call_de_Barcelona BITX

html map