Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mas_allá_del_limite_(1995) Merlín_(serie_de_TV) Greatest_Hits_(álbum_de_Westlife) Mateo_Camacho Premios_de_la_Asociación_de_críticos_de_cine_de_Austin_2011 Publio_Valerio_Publicola_(cónsul_475_a_C.) Raxat_Turlixanov Marco_Emilio_Paulo_(consul_255_a._C.) Línea_N301_(Interurbanos_Madrid) Publicaciones_Ibero_americanas McStroke Publio_Rutilio_Lupo_(consul_90_a_C.) Marieta_Martinez Luis_Miguel_Gaíl Lo_que_nunca_muere Martin_Gonzalo_Acro Rapido_y_sucio Randy_Brown Prosopis_algarobilla_var._nandubay Ludi_Invalidy Marcel_Moyse Ramon_Calabuch Prebugiun Microrregión_de_Umarizal Melaleuca_viminalis Real_Club_Nautico_de_Calpe Michael_Rosenbaum Mar_de_Aragón Mijail_Ostrogradsky Masaje_transverso_profundo Puerto_Lopez María_Dolores_de_Cospedal_García Margarete_Buber-Neumann RTR Rasbora_notura Lombok Granulita Maison_européenne_de_la_photographie Masters_de_Cincinnati_1989 Malayalam Mariquelo Reflujo_gastro-esofágico Marques_de_Oró Punto_de_ignición_en_motores_de_combustión Medford_(Wisconsin) Mbandzeni_de_suazilandia Manio_Octalicio_Craso Puente_del_AVE_(Zaragoza) Ptychadena_neumanni Maria_Pía_de_Saboya Rebelion_en_la_granja_(película_de_1999) Luz_de_gas_(desambiguación) Premanon Gonzalo_Justiniano Luigi_Albertini

html map