Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tampa_Red Tercera_Batalla_de_Jarkóv Teleonomia Suomen_ilmavoimat Torre_del_Aguiló Theodor_Eicke Test_Drive San_Diego_(San_Roque) Segunda_Division_B_de_Venezuela_2007_08 Señorio_de_Montalban_de_Córdoba TO-9101-V Scelolyperus_schwarzi Signario_íbero Sorcerian Shakira_(nombre) Teleosáuridos Saza_(Nagasaki) Television_Terrestre_en_Espana Suria_(dios_hindú) Salah_Mustafa_Muhammad_Shehade Socratica Todd_MacCulloch Sullivania Segunda_División_de_Espana_1958_59 Torneo_Nacional_1967_(Argentina) Sellos_de_la_Republica_Sovietica_Húngara Tiempo_perdido Súzdal Santuario_nacional_de_Ampay Steindachneridion_punctatum Saparmyrat_Ataýewic_Nyýazow Thymelaea_thesioides_var._catalaunica Serie_A_2008–09 Tomas_Porto_del_Vado Sodio Selección_de_futbol_de_Islas_Salomón Teoría_sociológica Seleccion_de_baloncesto_de_la_Republica_Centroafricana Silene_pedicellata Saint-Leger Sura_Instalaciones_de_Calefaccion_Ionosferica Saint_Hilaire-de-Court Sebastianópolis_do_Sul Sacramental_y_Penitencial_Cofradia_de_Nuestro_Padre_Jesús_Sacramentado_y_María_Santísima_de_la_Piedad_amparo_de_los_leoneses_(León) Stenalia_coeruleocephala Sueno_repetido_(álbum) Televisión_en_Espana_en_1980 Teoría_de_cuerdas_bosónica Serie_A_(Italia)_1935/36 Shaktí The_Squirt_and_The_Whale Teymur_Mammadov Segunda_intervencion_francesa_en_Mexico Sistema_de_Medición_de_la_Calidad_de_la_Educación Saint_Louis_les_Bitche

html map