Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gouy_Saint_Andre Lyutitsa Manuel_alvarado_e_hidalgo Protocolo_de_Ginebra Martinella_vietnamica Magu Region_Centro-Oeste_(Burkina_Faso) Messier_24 Rajon_Rondo Los_relojes Pyrrhalta_kabakovi Marco_Arrecino_Clemente_(prefecto_38) Grand_Theft_Auto:_IV Grandes_éxitos_(álbum_de_Fito_Páez) Michael_O._Dillon Primera_division_espanola_1976/77 Manio_Otacilio_Craso Punta_Cisne Radionica:_99_1 Procedimiento_de_rastreo_de_Bekesy Proyeccion_azimutal Granadilla_rubra Puán_(partido) Mafia:_City_of_Lost_Heaven Ramon_Sanchez_Pizjuan Mauvaisin Granja_do_Marquês Quid_pro_cuo Memories_(pelicula) Louis_Henry_Sullivan Power_Rangers:_Fuerza_del_tiempo Metasuquios Prefectura_de_Préveza Red_Electrica_de_Espana Prenois Louise_Françoise_le_Blanc_de_la_Vallière_(Zero_no_Tsukaima) Michael_Llodra Greatest_Hits_(album_de_The_Cure) Gregorio_del_Amo QuickPath_Interconnect Luray Raion_de_Vyshgorod Mahjongg Macuilehécatl Real_Alcazar_de_Guadalajara Línea_70_(Media_Distancia) Real_Academia_de_Cordoba_de_Ciencias,_Bellas_Letras_y_Nobles_Artes Microrregião_do_Baixo_Jaguaribe Maria_Comellas_Jo MOS_6507 Prestidigitador Lunas_de_Júpiter Malvina_Pastorino Mercadotecnia_multinivel Proyección_de_Fischer

html map